ABD, DEAŞ’lı sandığı 70 sivili öldürdüğünü itiraf etti!

ABD’nin 2019 senesinde, Suriye’de DEAŞ’a karşı savaştığı esnada, kadın ve çocuklardan oluşan ortalama 70 kişilik sivil bir gruba hava saldırısı düzenlediği gün yüzüne çıktı. Saldırının detaylarının incelenmesi ve eldeki bulguların ABD Merkez Komutanlığına gönderilmesinin sonrasında, komutanlığın, hava saldırılarının haklı olduğunu savunarak saldırıyı ilk defa kabul ettiği aktarıldı.
Takip et
ABD, DEAŞ’lı sandığı 70 sivili öldürdüğünü itiraf etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amerikan New York Times (NYT) gazetesinde yer verilen haberde, ABD hava kuvvetleri, 18 Mart 2019’da Suriye’nin Bağhuz bölgesinde kadın ve çocuklardan oluşan sivil bir grubu hedef aldığı söylendi. Haberde, ABD insansız hava araçlarıyla yeri belirlenen sivil grubun üstüne daha sonra F-15E tipi savaş uçaklarıyla 3 ayrı saldırıda 2 tondan fazla bomba bırakılarak ortalama 70 kişinin ölümüne neden olduğu vurgulandı.

ÖLÜ SAYISI KÜÇÜMSENDİ

Bu olayın ayrıntılarının ilk defa ortaya çıkarıldığı vurgulanan haberde, “Bağhuz saldırısı, DEAŞ’a karşı savaş esnasında en büyük sivil kaybın verildiği olaylardan biriydi fakat ABD ordusu tarafından hiçbir zaman kamuoyuna açıklanmadı.” ifadeleri kullanıldı.

Haberde, şunlar kaydedildi:

“Bir hukuk görevlisi, saldırıyı, soruşturma gerektiren olası bir savaş suçu olarak işaretledi. Fakat askeri yetkililer, neredeyse her adımda, felaket niteliğindeki bu saldırıyı gizleyen hamleler yaptı. Ölü sayısı küçümsendi. Raporlar ertelendi, sterilize edildi ve gizlilik sınıfına alındı. ABD liderliğindeki koalisyon kuvvetleri patlama alanını buldozerlerle düzledi. Ve üst düzey liderlere haber verilmedi.”

ABD MERKEZ KOMUTANLIĞI SALDIRIYI KABUL ETTİ

Saldırının detaylarının aylar süren gizli belge ve raporların incelenmesi, ismi gizli tutulan alakalı personel ve yetkililerle doğrudan yapılan görüşmeler neticesinde bir araya getirildiğine işaret edilen haberde, eldeki bulguların ABD Merkez Komutanlığına gönderilmesinin sonrasında, komutanlığın, hava saldırılarının haklı olduğunu savunarak saldırıyı ilk defa kabul ettiği ve 80 kişinin öldürüldüğünü açıkladığı aktarıldı.

Haberde, Komutanlığın, söz konusu saldırıda 16 DEAŞ savaşçısı ile 4 sivilin öldürüldüğünü, öbür 60 kişiyle alakalı olarak da DEAŞ’in kontrolündeki bölgelerde kadın ve çocukların ara sıra silaha sarılmaları sebebiyle sivil olup olmadıklarının net olmadığını öne sürdüğü kaydedildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.