adplus-dvertising

ABD, Çin Büyükelçisini Beyaz Saray’a çağırdı

ABD, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin sonrasında Çin’in ABD Büyükelçisi Qin Gang’i Çin’in eylemlerini kınamak için Beyaz Saray’a çağırdı.
Takip et
ABD, Çin Büyükelçisini Beyaz Saray’a çağırdı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, düzenledikleri ortak basın toplantısında ABD ve Çin arasında gerilime sebep olan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çin’in Tayvan yakınlarındaki “sorumsuz” askeri faaliyetlerini kınadığını söyleyen Kirby, “Tayvan Boğazı’nda ve bölgede uzun süredir devam eden barış ve istikrarı koruma hedefimize ters düşen ve sorumsuz olan bu eylemleri kınıyoruz. Çin, Tayvan Boğazı ve çevresindeki kışkırtıcı askeri faaliyetleri artırmak için aşırı tepki göstermeyi ve Pelosi ziyaretini bahane olarak kullanmayı seçti. Çin’in bu şekilde adımlar atabileceğini tahmin ediyorduk. Bu eylemlerin devam etmesini ve Çinlilerin önümüzdeki günlerde tepki vermeye devam etmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Kirby, “Çin’in eylemlerinden sonra Çin’in ABD Büyükelçisi Qin Gang’ı, Çin’in bu kışkırtıcı eylemlerini suçlamak üzere Beyaz Saray’a çağırdık. Çin’in sorumsuz olan askeri eylemlerini uzun zamandır barış ve istikrarı koruma hedefimize aykırı olarak kınadık” dedi.

“Tek Çin politikamıza bağlıyız”

Kirby, Beyaz Saray’ın Büyükelçi Qin Gang’a ABD’nin bölgede bir kriz istemediğini söylediğini ve ABD’nin “tek Çin” politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını yinelediğini aktardı. Kirby, “ABD’nin Pekin’in yapmayı seçeceği şeye hazır olduğunu açıkça belirttik. Bir kriz aramayacağız ve bunu istemiyoruz. Aynı zamanda Batı Pasifik denizlerinde ve havasında faaliyet göstermekten vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Kirby, ABD’nin “onlarca senedir olduğu gibi uluslararası hukukla tutarlı bir biçimde Tayvan’ı desteklemek ve özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i savunacağını” belirtti. Kirby öte yandan, “Boğazlar arası farklılıkların barışçıl yollarla çözülmesini beklediğimizi de söyledik. Pekin ile de iletişimi sürdürüyoruz. Başkan Joe Biden’ın Başkan Xi’ye söylediği gibi Pelosi’nin ziyareti tek Çin politikamızla tutarlıydı. Ziyaret etme hakkı vardı ve bir önceki Meclis Başkanı daha önce olaysız bir biçimde Tayvan’ı ziyaret etmişti” şeklinde konuştu. Kirby, “Boğazlar arası barışı ve istikrarı desteklemeye devam edeceğiz. Çünkü bu yalnızca Tayvan’da değil, bütün bölge için mühim” ifadelerini kullandı.

“Meclis Başkanı’nın Tayvan’a gitme hakkı var”

Kirby, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyaretin Çin ile ABD arasında bir krize dönüşmesi hakkında, “Pelosi’nin Meclis Başkanı ve Kongre mensubu olarak oraya gitme hakkı vardı. Ama o yalnızca Tayvan’a gitmedi. Japonya ve Güney Kore’deki ziyaretlere de katıldı. Kongre mensuplarının denizaşırı seyahat etme hakları vardır ve buna Tayvan da dahildir. Meclis Başkanı aynı zamanda Kongre mensubu ve bu sebeple gitme hakkı var. Bizim görevimiz ise onun güvenli ve emniyetli bir ziyaret geçirmesini sağlamaktı ve bunu yaptık” dedi.

“Ortaklarımızla çalışacağız”

Kirby, “Şuanda, dünyanın dört bir yanındaki ortaklarımızla iletişim kurmaya devam edeceğiz. Pekin’in kışkırtıcı eylemleri, statükoyu değiştirmeye yönelik uzun zamandır devam eden girişiminde mühim bir tırmanış örneğidir. Son iki senede Çin, Çin ile Tayvan’ı ayıran merkez hattı üstünde uçak sayısını 2016-2020 arasındaki zaman dilimine kıyasla iki katından fazla artırdı. Pekin, Tayvan’a karşı ekonomik zorlama, siyasi müdahale ve siber saldırılar izledi” şeklinde konuştu.

Kirby, “Önümüzdeki birkaç hafta içinde denizlerin özgürlüğünü ve uluslararası hukuku savunmaya yönelik uzun zamandır devam eden yaklaşımımızla tutarlı bir biçimde Tayvan Boğazı üstünden rutin hava ve deniz geçişleri gerçekleştireceğiz. Japonya da dahil olmak üzere bölgedeki müttefiklerimizin güvenliğine olan bağlılığımızı göstermek için daha çok adım atacağız” dedi.

“Gerginliğin tırmanmasını istemiyoruz”

Kirby, “ABD, kararlı ve aynı zamanda istikrarlı ve sorumlu olacak. Gerginliğin daha da tırmanmasına izin vermenin bizim çıkarımıza, Tayvan’ın çıkarına yahut bölgenin çıkarına olduğuna inanmıyoruz. Çin, Tayvan çevresinde istikrarsızlaştırıcı askeri tatbikatlara girişirken, ABD bunun yerine yanlış hesaplama ve yanlış algılama risklerini azaltarak sorumlu bir nükleer gücün davranışını sergiliyor. ABD balistik füze testlerimizde zamanında bildirimler yoluyla şeffaflık göstermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Kirby, gerginliğin asla azaldığını görmek istediğini söyleyerek, “Bu en iyi biçimde diplomasi yoluyla yapılırsa, Birleşik Devletler bunu tam olarak destekleyecektir. Gerilimin düştüğünü görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Tayvan ziyareti krize dönüştü

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’in kendi toprağı olarak gördüğü Tayvan’a yaptığı ziyaretin sonrasında ABD ve Çin arasında gerilim tırmanmıştı. Çinli yetkililer, Pelosi’nin ziyaretinin muhtemel neticeleri ve bunun ABD-Çin ilişkilerine nasıl zarar verebileceği konusunda ABD’yi uyarmıştı. Pelosi’nin Tayvan’dan ayrılmasından bu yana Çin, hem diplomatik hem de askeri olarak dikkat çekici adımlar attı. Diplomatik olarak Çin, Pelosi’ye ve ailesine yaptırım uyguladı. Çinli yetkililer tarafından yapılan bir açıklamada, Çin’in iklim kriziyle mücadele de dahil olmak üzere birçok konuda ABD ile işbirliğini askıya alacağı aktarıldı.
Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Asya ziyaretlerinin bir parçası olarak bu haftanın başında Çin’in misilleme tehdidine karşın Tayvan’ı ziyaret etti. Pelosi, geçtiğimiz salı günü Tayvan’ın başkenti Taipei’ye giderek, ABD’nin Tayvan’a desteğini gösterdi. Pelosi, Tayvan ziyaretiyle 1997’den bu yana ABD’nin Tayvan’a ziyaret eden en üst düzey ABD yetkilisi oldu. Daha önce 1997’de dönemin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.