ABD Başkanı Trump’ın Azil Oylaması Yarın Yapılacak

ABD Başkanı Donald Trump'ın azledilmesi için yarın Temsilciler Meclisi'nde oylama yapılacak. Oylamada Trump'ın azledilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Temsilciler Meclisi’nin bu hafta azil maddelerini oylamasıyla Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ın ABD tarihindeki azledilen üçüncü Başkan olması bekleniyor. Trump hakkındaki azil soruşturması Trump’ın Ukrayna cumhurbaşkanından siyasi rakibi Demokrat Joe Biden’ı soruşturmasını istediği suçlamasıyla başlatılmıştı.

Trump Cuma günü yazdığı Twitter mesajında “Azil bir tezgah. Bir kılıf. Ben hiçbir şeyi yanlış yapmadım. Bu saçmalık için azil yetkisini kullanmak bu ülke için bir utanç” ifadelerini kullanmıştı.

Temsilciler Meclisi’nin Çarşamba günü konuyu ele alarak azil maddelerini oylaması bekleniyor. Oylama neticesinde suçlamaların onaylanması halinde Cumhuriyetçiler’in kontrolundaki Senato’da Başkan’ı görevden uzaklaştırıp uzaklaştırmama ile alakalı karar vermek için yargılama süreci başlayacak. Bu yargılamanın Ocak 2020’de gerçekleşmesi ve Amerikan basınına yansıdığı kadarıyla 15 gün sürmesi planlanıyor.

Temsilciler Meclisi’nde 36 koltuk üstünlüğüne sahip Demokratlar’ın azil maddelerini onaylamasına kesin gözüyle bakılıyor. Cumhuriyetçiler ise 100 koltuklu Senato’da 53 koltukla çoğunluk parti konumunda.

SCHUMER’DEN MCCONNEL’A TEPKİ

Senato’daki Demokratlar’ın lideri Chuck Schumer, Pazar günü Beyaz Saray Genel Sekreter Vekili Mick Mulvaney, yardımcısı Robert Blair, eski güvenlik danışmanı John Bolton ve bütçe yetkilisi Michael Dufey’den Senato’daki olası yargılamada tanık olmalarını istedi. Bu dört isim Temsilciler Meclisi’ndeki oturumlara da tanık olarak davet edilmiş fakat katılmamışlardı.

Schumer talebini Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’a yazdığı mektupla yaptı.

McConnell ise azil yargılama sürecinin kısa olması ve tanık çağrılmaması ile alakalı Beyaz Saray’la iletişim halinde olduğunu açıklamıştı.

NEW JERSEY TEMSİLCİSİ PARTİ DEĞİŞTİRİYOR

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar’dan biri olan New Jersey temsilcisi Jeff Van Drew ise Başkan hakkındaki azil sürecine karşı çıktığı için parti değiştirerek Cumhuriyetçi olmaya hazırlanıyor. Temsilciler Meclisi’ne ilk defa seçilen Van Drew, azil maddelerinin oylanacağı oturumda “hayır” oyu kullanacağını söyledi.

Van Drew’un beş yardımcısı ise Kongre mensubunun kararının değerlerine aykırı düştüğünü belirterek istifa etti.

Kongre mensuplarının parti değiştirmesi sık rastlanan bir vaziyet değil. Özellikle de çoğunluktan hareket yeteneği daha az olan azınlık tarafına geçilmesi sıra dışı bir vaziyet olarak değerlendiriliyor.

Şu ana kadar hiçbir ABD Başkanı azil sürecinin neticesi olarak görevden alınmadı.

Richard Nixon 1974’te azledilmesine kesin özüyle bakılırken istifa etmişti. Andrew Johnson 1868’de ve Bill Clinton ise 1998’de Temsilciler Meclisi tarafından azledilmiş fakat Senato’da suçlu bulunmamışlardı.

Başkan Trump ile ilgili geçen hafta Temsilciler Meclisi tarafından iki maddelik azil gerekçesi açıklanmıştı. Bunlar “görevi kötüye kullanmak” ve “Kongre’nin işleyişini önlemek” olarak söylenmişti.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı