ABD Başkanı Trump, Beşşar Esad’a Karşı Caesar Suriye Sivil Koruma Kanunu İmzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye lideri Beşşar Esad'ın savaş suçlusu sayılabilmesine imkan tanıyan Caesar Suriye Sivil Koruma Kanunu'nu onayladı.

ABD’nin 2020 savunma bütçesi içine eklenen Caesar Suriye Sivil Koruma Kanunu, Trump tarafından imzalandı.


Söz konusu kanun, Suriye’de Esed rejiminin son 8 senede işlediği savaş suçlarından sorumlu tutulabilmesine imkan sağlayacak.

Suriye’de Esed rejiminin işlediği insanlık suçları ve işkence fotoğraflarını sızdıran “Caesar” kod isimli askeri polisin anısına bu adla anılan kanun, aynı zamanda Esed rejiminin savaş suçlarına yardım eden yabancı paralı savaşçıları da yaptırım kapsamına alıyor.

RUSYA VE İRAN’A DA YAPTIRIM MESAJI

Yasa, “sivil katliamlarının gerçekleşmesine neden olan” Beşşar Esed de dahil olmak üzere Esed yönetimindeki üst düzey askeri ve sivil yetkililerin yanı sıra, Rusya ve İran kaynaklı yabancı paralı savaşçıların yaptırıma tabi tutulmasının önünü açıyor.

Aynı kapsamda Suriye Merkez Bankası ile Esed rejiminin öbür finansal kaynaklarının ve bunlarla iş yapan öbür yabancı kişi ve kuruluşların da yaptırım kapsamına alınması düşünülüyor.

Esed rejimine destek verdiği söylenen Rusya ile İran’a da çok sayıda atıfın yapıldığı kanunda, bu iki ülkenin Esed rejimine sağladığı desteğin artık yaptırım kapsamına girebileceğine işaret ediliyor.


POMPEO’DAN CAESAR KANUNU AÇIKLAMASI

Öte yandan konuyla alakalı yazılı açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Bugün Başkan Trump, attığı imzayla, Beşşar Esed ve rejiminin Suriye’de gerçekleştirdiği katliamlardan sorumlu tutulabilmesi için mühim bir adım attı.” ifadesini kullandı.

Pompeo, söz konusu kanun ile yalnızca Esed rejimine değil, aynı zamanda rejimle iş birliği yapan öbür unsurlara da açık bir mesaj gönderdiklerini vurguladı.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı