adplus-dvertising

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’den önemli açıklamalar

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Biden’ın göreve başladığından bu yana ilk kez yüz yüze görüştü.
Takip et
ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’den önemli açıklamalar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bugün Endonezya’nın Bali adasındaki Mulia otelinde bir araya gelen liderler Çin ve ABD bayraklarının önünde el sıkıştı. İki ülke ilişkileri özellikle Tayvan, Ukrayna’daki savaş ve Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetleri nedeniyle gergindi. Bu nedenle görüşmenin sonucu merakla bekleniyordu.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, Çin Devlet Başkanı ile yaptığı görüşmeyi “açık ve samimi” olarak nitelendirdi.

Biden, ayrıca Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e ABD’nin Tayvan’daki politikasının değişmediğini açıkça belirttiğini açıkladı.

ABD Başkanı Biden’ın göreve gelmesinin ardından ilk kez bir araya gelen Biden ve Xi, tokalaşarak basın mensuplarına samimi bir görüntü verdi. Liderlerin maske takmadığı görüşmede açılış konuşması gerçekleştiren Biden, Çin ve ABD arasındaki çatışmadan kaçınmanın önemine değinerek, “Kişisel olarak aramızdaki iletişim kanallarını açık tutmaya kararlıyım” dedi. Biden, iklim değişikliği gibi küresel konularda iki ülkenin birlikte çalışması gerektiğini dile getirerek, “Dünya, iki ulusun ortak çalışmasını bekliyor” ifadesini kullandı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ise, “Sizi görmek güzel” diyerek başladığı konuşmasında, Biden ile 5 yıl önce Davos’ta karşılaştıklarını kaydetti. ABD Başkanı olarak göreve gelmesinin ardından yalnızca telefon bağlantıları gerçekleştirdiklerini dile getiren Xi Jinping, “Ancak, hiçbir şey yüz yüze görüşmemizin yerini tutamaz ve bugün, yüz yüze görüşmedeyiz” dedi.

Tecrübe kazanıldığını kaydeden Çin Devlet Başkanı, “Aynı zamanda dersler de aldık. Tarih en iyi ders kitabıdır, bu yüzden tarihi bir ayna olarak görmeliyiz. Şu anda ABD-Çin ilişkileri bir noktada ve bunu önemsiyoruz. İki büyük ülkenin liderleri olarak doğru rotayı çizmeliyiz. Geleceğe yönelik ikili ilişkilerimiz için doğru yönü bulmamız gerekiyor. Dünya, ABD ve Çin’in ikili ilişkileri iyi yönetmesini bekliyor. Toplantımız bütün dünyanın dikkatini çekiyor. Dünya barışı için bütün ülkelerle birlikte çalışmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BEYAZ SARAY AÇIKLADI: BLINKEN PEKİN’E GİDİYOR

Görüşmenin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada iki liderin görüşmesinin ‘samimi’ geçtiğinin altı çizildi. Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Pekin’i ziyaret edeceğini duyurdu.

BIDEN’DAN TAYVAN MESAJI

Görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına çıkan Biden ‘Tayvan Boğazı’nda istikrarı korumakta kararlıyız’ dedi.

‘Burada Rusya’nın saldırılarını ele aldık’ diyen ADB Başkanı, Ukrayna’da nükleer silah kullanımının kabul görmeyeceği konusunun da ele alındığını belirtti.

Tayvan politikalarının değişmediğini belirten Biden yakın bir zamanda Tayvan işgali beklemediğini belirtti. Biden, ‘Çin ile kabine üyeleri seviyesinde görüşmeler olacak’ dedi.

ABD’nin Dünya ile etkileşim içinde olmaya devam edeceğini belirten Biden, ‘birbirimize karşı çok net olduğumuzu ifade edebilirim mekanizmalar kurmak konusunda mutabık kaldık’ dedi.

‘UKRAYNA MASADA OLMAZSA MÜZAKERE OLMAZ’

Herson’u ‘büyük bir zafer’ olarak nitelendiren Biden, ‘Ukrayna masada olmadığı sürece müzakere olmayacak’ dedi.

Biden, ABD’nin Ukrayna’ya kendisini savunmak için destek olmaya devam edeceğinin de altını çizdi.

‘Öncelikle burada Çinin kuzey köreyi kontrol edebileceği söylemek çok zor bunu söylememem bunu en azından denemeleri gerektiğini söyledim’ diyen Biden sözlerine şöyle devam etti;

‘Kendi açımızdan adımlar atacağımızı söyledim. ABD topraklarını koruyacağız. Biz kendimizi korumak için ne gerekiyorsa yapacağız. Güney Kore ve Japonya’yı destekleyeceğiz.. Güvenlik yetkililerimiz Çinlilerle irtibatta kalacak. Biz her şeyi çözebiliriz diyemem. Ben Xi ve hepinize karşı net olmak istiyorum Yanlış anlaşılmama olmamalı Birbirimizi çok iyi anladık.’

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.