ABD Başkanı Donald Trump 2020 Seçimlerini Kazanabilir

ABD’de yapılan araştırma sonuçlarına göre 2020 seçimlerinde Başkan Donald Trump’ın yeniden seçilebileceği konuşuluyor.

ABD’deki seçim sistemi uyarınca halk oyları direkt olarak başkan adayına değil, seçiciler kuruluna gidip, belirleyici olan delege sayısı olduğu için, 2016 senesinde Trump rakibi Hillary Clinton’ı 227’ye 304 oranla yenmiti, fakat Moody’s Trump’ın bu oranın üzerine çıkabileceğini duyurdu. Gerçekleştirilen araştırmada Başkan Trump’ın 2020’deki seçimde tekrar başkan olacağı ifade edildi.

İŞSİZLİK SON 50 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Modeller, tüketicilerin kendi finansal halleri konusunda ne düşündüğü, Trump zamanında borsadaki kazanımları, son 50 senenin en düşük düzeyine inmiş olan işsizlik olasılığı gibi beklentileri temel alıyor. 1980 seçimlerinin öncesine dek giden modelleme, sadece Trump’ın seçimi kazandığı 2016 senesi dışında oldukça kesin sonuçlar verdi. Bu vaziyet, Trump’ın favori olmasının beklenmedik katılım kalıplarıyla ilişkili oluşu olarak düşünülürken, en son tahminlerde uyumlu duruma getirildi; koşullar geliştikçe ve farklılaştıkça katılımların güncelleneceği de bildirildi.

TRUMP YENİDEN SEÇİLEBİLİR

Moody’s Analytics’in baş ekonomisti Mark Zandi ile mali politika araştırmacısı Dan White, “Eğer ekonomi bir sene önceki ile aynı veya yakın olursa, özellikle Demokratlar hevesli olmaz ve oy vermezlerse Trump’ın seçim farkı çok iyi ve seçilme gücü fazla olur.” sözlerini kullandı.

Üç modelde de ortalama oy verdiği varsayıldığı zaman Trump’ın en az 289 oy aldığı sonucu çıkıyor. Demokratların maksimum katılımı ile şansının düşeceği ve minimum katılım ile artabileceği bildirildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı