adplus-dvertising

ABD askerleri Kabil’deki ölümcül tahliye uçuşu soruşturmasında aklandı

ABD Hava Güçlerine bağılı askerler, geçtiğimiz sene ağustos ayında Afganistan’ın başkenti Kabil’deki tahliye uçuşu sırasında yaşanan can kayıpları ile alakalı başlatılan soruşturmanın sonrasında aklandı.
Takip et
ABD askerleri Kabil’deki ölümcül tahliye uçuşu soruşturmasında aklandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçtiğimiz sene ağustos ayında Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin sonrasında başkent Kabil’den yapılan tahliye uçuşları sırasında uçağın iniş takımlarında bulunan insan kalıntılarına ek olarak en az 2 kişi uçaktan düşerek yaşamını yitirmişti. Meydana Gelen olayın sonrasında başlatılan soruşturma neticesinde ABD Hava Güçlerine bağılı askerlerin “düzenlemelere uyumlu” olduğu söylendi.

ABD askerleri Kabil’deki ölümcül tahliye uçuşu soruşturmasında aklandı

ABD Hava Kuvvetleri Özel Soruşturma Dairesi sözcüsü Linda Card yaptığı açıklamada, uçuş ekibinin ortalama 10 aylık süren bir soruşturmanın sonrasında aklandığını söyleyerek, mürettebatın, “kaynakların kısıtlı olduğu eşi görülmemiş bir tahliye sırasında, olaya özel geçerli uygulanabilir kurallara ve genel silahlı çatışma yasasına uygun hareket ettiğini” ifade etti.

Hava Kuvvetleri Sözcüsü Ann Stefanek ise yaptığı açıklamada, olayın “trajik” olduğunu ifade ederek, olay sırasında mürettebatın, uçağın güvenliğini temin etmek için uçuş vaziyetine geçtiğini söyledi.

Afganistan’dan kaçmak isteyen binlerce kişi ABD uçağına akın etmişti

Geçtiğimiz sene Afganistan’dan gerçekleştirilen tahliye operasyonları sırasında ABD Hava Güçlerine ait C-17 Globemaster III tipi askeri kargo uçağı, bölgeden tahliye edilmek isteyen Afgan siviller uçağın etrafındayken kalkış yapmıştı. Uçağın kanadına tutunarak kaçmaya çalışan en az 2 kişi, uçağın kalkışından kısa bir müddet sonra düştüğü görülmüştü.

ABD Hava güçleri olaydan kısa bir müddet sonra yaptığı açıklamada, mürettebatın “uçağın etrafındaki güvenlik vaziyetinin hızla kötüleşmesi” sebebiyle havalimanından hızlı bir biçimde ayrılmak mecburiyetinde kaldığını söylemişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.