ABD, Afgan mültecileri Katar’a yollamayı planlıyor!

ABD, Katar ile ülkeye Afganların yerleştirilmesi için anlaşmada sona yaklaştı. Yetkililer, Katar’a yerleştirilecek Afgan sayısının 8 bin olabileceğini belirtirken, anlaşmanın sağlanması vaziyetinde ilk olarak bin ila 2 bin Afgan’ın Doha’ya kısa zamanda ulaşması bekleniyor.
Takip et
ABD, Afgan mültecileri Katar’a yollamayı planlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, CNN’e yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ile Katarlı yetkililerin, Afganistan‘da ABD ile çalışan Afganlar ile ailelerinin geçici olarak yerleştirilmesi için görüştüğünü belirtti.
Yetkili, Katar’a yerleştirilecek Afgan sayısının 8 bin olabileceğini söyledi.

ANLAŞMA HENÜZ TAMAMLANMADI

Taraflar arasındaki anlaşmanın henüz tamamlanmadığının altını çizen yetkili, anlaşma sağlanması vaziyetinde ilk olarak 1000 ila 2 bin Afgan’ın Doha’ya kısa zamanda ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

“ÜÇÜNCÜ BİR ÜLKEYE YERLEŞTİRİLMELERİ GİBİ BİR VAZIYET YOK”

Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye’nin gelecek hafta görüşmelerde bulunmak üzere ABD’ye gitmesi bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanlığından bir sözcü ise bütün uygun seçeneklerin değerlendirildiğini bildirdi. Sözcü, Özel Göçmen Vizesi (SIV) müracaatında bulunan Afganların üçüncü bir ülkeye yerleştirilmesi gibi bir vaziyet olmadığını aktardı.

Afganistan’da Taliban militanlarının mayıs başından beri farklı bölgelerde düzenlediği saldırılar, halkı göç etmeye zorluyor.

TALİBAN, BAŞKENT KABİL’E DOĞRU İLERLEYİŞİNE DEVAM EDİYOR

Afganistan’da Taliban başkent Kabil’e doğru hızlı ilerleyişini sürdürüyor. Ülkenin kuzeyinde hükümetin hakimiyetindeki son merkezlerden Mezar-ı Şerif de Taliban’ın kontrolüne geçti.

Ülkenin dördüncü büyük şehri olan Mezar-ı Şerif’in çatışma yaşanmadan Taliban kontrolüne geçtiği bildirildi. Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, Kabil Büyükelçiliği’nde görevli personelin güvenli biçimde Afganistan’dan tahliyesi için gönderilecek asker sayısını 5 bine çıkardığını duyurdu. Bu sayı ilk planda 3 bin olarak tespit edilmişti.

ABD basınına konuşan bir yetkili, Taliban’ın Kabil’e 11 kilometre uzaklıkta bulunan Çar Asyab bölgesine kadar geldiğini iddia etti; fakat henüz Afgan hükümetinden bu konuda bir doğrulama gelmedi.

ABD, Afgan mültecileri Katar’a yollamayı planlıyor!

KANADA 20 BİN AFGAN MÜLTECİ ALACAK

Reuters haber ajansı, ABD istihbaratına göre Taliban’ın Kabil’i 30 gün içinde ablukaya alabileceğini ve 90 gün içinde de ele geçirebileceğini söylemişti. Kaynak olarak da bir ABD savunma yetkilisinin ABD istihbaratına atfen yaptığı açıklama gösterilmişti. Kanada, 20 bin Afgan mülteciyi kabul edeceklerini açıkladı.

Ülkenin göç bakanı Marco Mendicino, özellikle insan hakları aktivistleri ya da kadın liderler gibi vaziyeti hassas olan kişilerden mülteci kabul etmeye çalışacaklarını dile getirdi. Mendicino düzenlediği basın toplantısında, “Afganistan’daki vaziyet çok üzücü ve biz de Kanada olarak bu konuda boş durmayacağız” şeklinde konuştu.

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau da büyükelçilik çalışanlarının korunmasının öncelikleri olduğunu aktardı.

CUMHURBAŞKANI ASKERLERİN CESARETİNİ TAKDİR ETTİ

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ise bugün gerçekleştirdiği halka seslenişte Afgan kentlerini Taliban’dan korumaya çalışan askerlerin cesaretini takdir ettiğini belirtti.

İstikrarsızlığı, şiddeti ve insanların yerlerinden edilmesini önlemenin görevi olduğunu dile getiren Gani, şu aşamada önceliklerinin güvenlik ve savunma kuvvetlerinin yerlerinin değiştirilmesi olduğunu dile getirdi.

Gani hakkında istifa edeceğine dair söylentiler vardı.

DİPLOMATLAR TAHLİYE EDİLECEK

Taliban kuvvetleri, ülkenin ikinci ve üçüncü büyük şehirleri Kandahar ve Herat’ı ele geçirdikten sonra Logar vilayetinin yönetim merkezi Pul-i Alem şehrine girdi.

Taliban’ın Afganistan’ın 34 vilayetinden 14’ünde kontrolü sağlaması üstüne binlerce kişi yer değiştirdi.

Öbür yandan Afganistan’daki diplomatların tahliyesinin sağlanması için 3 bin ABD ve 600 İngiltere askeri ülkeye geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ülkedeki vaziyetin kontrolden çıktığını ve komşu ülkelerden sınırlarını açık tutmalarını istediklerini dile getirdi.

En son olarak Taliban 1996’da senelerce süren çatışmaların sonrasında Kabil’i ele geçirmişti.

Taliban, dönemin Afganistan lideri Muhammed Necibullah’ı idam etmiş, kadınların çalışması ve kız çocuklarının okula gitmesini yasaklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.