adplus-dvertising

ABD Adalet Bakanı Garland’dan Ukrayna’ya sürpriz ziyaret

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, Ukrayna’ya düzenlediği sürpriz ziyaret ile Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova ile bir araya geldi. Garland, ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçlarını soruşturmak maksadıyla Savaş Suçları Araştırma Komitesi kurduğunu açıkladı.
Takip et
ABD Adalet Bakanı Garland’dan Ukrayna’ya sürpriz ziyaret
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken, ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, Ukrayna’ya sürpriz ziyaret düzenledi. Başsavcısı Iryna Venediktova ile bir araya gelen Garland’ın görüşmede ABD ve öbür ülkelerin Ukrayna’da “savaş suçlarına karışan kişileri tespit edilme, tutuklama ve kovuşturma” konusunda yardımcı olma çabalarını ele aldığı aktarıldı.

Garland, haksız Rus işgalinin ortasında ABD’nin Ukrayna halkına sarsılmaz desteğini ifade etmek için bu ziyareti gerçekleştirdiğini söyleyerek, “ABD net bir mesaj gönderiyor. Saklanacak yer yok. Biz ve ortaklarımız, bu vahşetlerden sorumlu olanlardan hesap sorulmasını temin etmek için her yolu deneyeceğiz” şeklinde konuştu.

ABD, Savaş Suçları Araştırma Komitesi kurdu

ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçlarını soruşturmak maksadıyla Savaş Suçları Araştırma Komitesi kurduğunu duyuran Garland, söz konusu ekibin insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarıyla alakalı soruşturmalar konusunda uzmanlardan oluşacağını ve başına ise ABD Adalet Bakanlığının en tanınmış Nazi Avcısı Eli Rosenbaum’un getirileceğini açıkladı.

İnsan Hakları Uygulama Stratejisi ve Politikası Direktörü olarak görev yapan ve 36 senedir Adalet Bakanlığında görevli olan Rosenbaum, Adalet Bakanlığı verilerine göre 100’den fazla davada bakanlığa Nazilerin vatandaşlıktan çıkarılması yahut sınır dışı edilmesi konusunda yardımcı oldu.

Garland, Adalet Bakanlığının Rusya’nın küresel yaptırımlardan kaçınma çabalarıyla mücadelede Ukrayna’nın yanı sıra Avrupa ve Orta Doğu’daki ülkelere tavsiyede bulunmak üzere üç savcı göndereceğini aktardı. Garland, Ukrayna’ya seyahat eden en son üst düzey ABD’li yetkili oldu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, geçtiğimiz nisan ayında başkent Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya gelmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.