adplus-dvertising

ABD Adalet Bakanı Garland, Trump’ın malikanesinin aranmasına ilişkin kararı şahsen onaylamış

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki mülkünün FBI tarafından aranması kararını şahsen onayladığını ve bunun kamuoyu faydası için paylaşıldığını açıkladı.
Takip et
ABD Adalet Bakanı Garland, Trump’ın malikanesinin aranmasına ilişkin kararı şahsen onaylamış
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida eyaletine bağlı Palm Beach’teki evinin bir kaç gün önce ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aranmasının sonrasında ABD Adalet Bakanı Merrick Garland yapılan arama ile alakalı basın toplantısı düzenledi. Arama kararını şahsen onayladığı ve bu tür kararların kolay alınmadığını belirten Merrick, “Federal kanun, şu anda aramanın temeli hakkında daha çok detay vermemi önlüyor. Fakat bilmenizi istediğim noktalardan biri, bu konuda arama emri çıkarılması kararını şahsen onayladığımdır. Departman bu şekilde bir kararı kolayca almıyor” şeklinde konuştu.

Arama emrinin Güney Florida’daki bir federal mahkeme tarafından “muhtemel bir nedenin bulunması üstüne” yetkilendirildiğini, arama emrinin kopyalarının ve FBI’dan alınan bir mülk makbuzunun kanun gereği mülk sahibine bırakılması gerektiğini kaydeden Garland, “Bakan olduğumdan beri, Adalet Bakanlığının mahkeme dosyaları aracılığıyla konuşacağını açıkça belirttim. Adalet Bakanlığı Florida’nın güney bölgesinde, FBI’ın bu hafta başlarında gerçekleştirdiği mahkeme onaylı aramayla alakalı bir arama emri açmıştı. Bu arama Florida’da, eski Başkana ait bir binaydı. Bakanlık, aramanın yapıldığı gün herhangi bir açıklama yapmadı” şeklinde konuştu.

“Arama emri, lüzumlu muhtemel nedenin bulunması üstüne federal bir mahkeme tarafından yetkilendirildi”

Garland, “Hem arama emrinin hem de FBI mal makbuzunun kopyaları, arama sırasında olay yerinde bulunan eski başkanın avukatına arama günü verildi. Arama emri, lüzumlu muhtemel nedenin bulunması üstüne federal bir mahkeme tarafından yetkilendirildi. Bakanlık, arama emrini ve makbuzu, kamu faydası için kamuoyuna açıklamak için harekete geçti” şeklinde konuştu.

“Hukukun üstünlüğünü savunmak, hukuku korkmadan ve kayırmadan eşit olarak uygulamak demektir”

Hukukun üstünlüğüne sadakatle bağlılığın Adalet Bakanlığı’nın ve demokrasinin temel ilkesi olduğunu vurgulayan Garland, “Hukukun üstünlüğünü savunmak, hukuku korkmadan ve kayırmadan eşit olarak uygulamak demektir. Bütün Amerikalılar, kanunun tarafsız bir biçimde uygulanması, kanunun usulüne uygun olarak yürütülmesi hakkına sahiptir. Çalışmalarımızın çoğu mecburi olarak kamuoyunun dışında yürütülüyor. Bunu, bütün Amerikalıların anayasal haklarını korumak ve soruşturmalarımızın bütünlüğünü korumak için yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Garland, “FBI ve Adalet Bakanlığı’nın vatansever kamu görevlileri her gün Amerikan halkını şiddet içeren suçlardan, terörizmden ve güvenliklerine yönelik öbür tehditlerden korurken, sivil haklarımızı da koruyorlar. Bunu büyük bir kişisel fedakarlıkla ve kendilerini riske atarak yaparlar. Onlarla beraber çalışmaktan onur duyuyorum. Şu anda söyleyebileceğim tek şey budur” ifadelerini kullandı.

Trump’ın malikanesine FBI baskını

Trump’ın Florida eyaletinde bulunan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesinde FBI tarafından 8 Ağustos’ta yapılan aramanın Trump’ın Başkanlık görevi sırasında Florida’daki ikametgahına gizli kayıtları getirip getirmediğine ilişkin yürütülen bir soruşturmayla alakalı olduğu aktarılmıştı.

ABD Adalet Bakanlığının 2022 senesinin başlarında Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi tarafından Mar-A-Lago’dan alınan 15 kutudaki belgelerin içinden çıkan gizli kayıtların varlığını araştırdığı iddia edilmişti.

Operasyona tepki gösteren Trump ise, ekiplerin evindeki bir kasayı da açtığını iddia etmiş, “Florida, Palm Beach’teki güzel evim Mar-A-Lago şu anda kuşatma altında, büyük bir FBI ajanı grubu tarafından baskın yapılıp işgal edildi. İlgili devlet kurumlarıyla çalıştıktan ve iş birliği yaptıktan sonra evime yapılan bu habersiz baskın lüzumlu yahut uygun değildir. Kasama bile girdiler. Ülkemiz için karanlık zamanlar. Daha önce bir ABD Başkanının başına bu şekilde bir şey gelmemişti” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.