adplus-dvertising

ABD 3 yıl sonra Ukrayna’ya büyükelçi atayacak

Beyaz Saray, 3 senedir boş kalan ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği görevine Bridget Brink’in aday gösterildiğini duyururken, Dışişleri Bakanlığı ise Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki ABD Büyükelçiliği’nin yakında açılacağını söyledi.
Takip et
ABD 3 yıl sonra Ukrayna’ya büyükelçi atayacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın kıdemli diplomat Bridget Brink’in ABD’nin yeni Ukrayna büyükelçisi olarak atanması için aday gösterdiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, şu anda ABD’nin Slovakya Büyükelçisi olan Brink’in 25 senelik kariyeri boyunca daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Ofisi’nde kıdemli danışman olarak görev yaptığı, Doğu Avrupa ve Kafkasya konularından sorumlu olduğu söylendi. Rusça, Slovakça, Sırpça, Gürcüce ve Fransızca dillerini bildiği söylenen Blink’in büyükelçilik görevinin ABD Senatosu tarafından onaylanması gerekiyor.

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın ABD’nin Ukrayna’nın eski Büyükelçisi Marie Yovanovitch’i Mayıs 2019’da ülkeye geri çağırmasından bu yana Ukrayna’da 3 senedir ABD Büyükelçisi bulunmuyordu. Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki büyükelçilik öte yandan Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı sebebiyle kapatılmıştı.

ABD, Kiev Büyükelçiliği’ni yakında tekrardan açacak

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, “ABD’nin artan varlığı Ukrayna’ya desteğimizi gösterirken, ABD’nin diplomatlarımızı mümkün olan en kısa zamanda Kiev’deki büyükelçiliğimize gönderme taahhüdünün bir parçasıdır. Bu eylem, ABD vatandaşlarına gelişmiş destek sağlarken, bakanlığın insani yardım çabalarını kolaylaştırma ve Ukrayna hükümetine yardım ulaştırmaya yönelik çabaları kuvvetlendirilecektir” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.