AB ve İngiltere arasında aşı kavgası çıktı!

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von Der Leyen, İngiltere’nin AB’ye aşı ihraç etmediği takdirde kendilerinin de İngiltere’ye aşı göndermeyebileceklerini duyurdu.
Takip et
AB ve İngiltere arasında aşı kavgası çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von Der Leyen, AB’ye aşı ihraç etmediği takdirde kendilerinin de İngiltere’ye aşı göndermeyebileceklerini açıklaması sonrası İngiltere’den tepkiler yükseliyor.

İngiltere Başbakanlık Sözcüsü ise Von Der Leyen’e yanıt vererek, AB’yi verdiği taahhütlere uymaya çağırdı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da, Reuters haber ajansına verdiği demeçte Von Der Leyen’in sözlerinin açıklama gerektirdiğini belirtti. Raab, “Sözleşmelere saygı gösterilmesini bekliyoruz. Açıkçası bu konuşmayı yaptığımıza şaşırdım” diyerek konuştu.

AB ve İngiltere arasında aşı kavgası çıktı!

Çarşamba günü bir basın toplantısı düzenleyen Von Der Leyen, Covid-19 aşısı ihracatında karşılıklılık ve orantılılık görmek istediklerini belirtti.

İhracatta bu dengenin sağlanmaması vaziyetinde kendilerinin aşı ihracatını kısıtlayabileceğini belirten Von Der Leyen “AB’den daha yüksek aşılama oranlarına sahip ülkeler için geçerli olabilir” diye de İngiltere’yi işaret etti.

AB’nin aşı ihracatında İngiltere’nin bir numaralı ülke olmasına karşın, hiçbir AstraZeneca aşısının İngiltere’den AB’ye gelmediğini söylediğini söyleyen von Der Leyen, AB’nin “yüzyılın kriziyle” karşı karşıya olduğunu ve bütün seçeneklerin masada olduğunu ifade etti.

Vatandaşlarına AB’de üretilen aşıların aşı üreten öbür ülkelere ihraç edilmesine yönelik bir açıklama yapmanın zor olduğunu vurgulayan Von Der Leyen, buna rağmen AB’ye neredeyse hiçbir aşının gelmediğini söyledi.

Karşılıklılık konusunun altını çizen Von Der Leyen, “Bunda net olmak istiyorum. Vaziyet değişmezse, aşı üreten ülkelere onların açık sözlülük seviyelerine göre nasıl ihracat yapılacağını düşünmemiz gerekecek” diyerek uyardı.

’33 ülkeye 41 milyon doz aşı ihraç ettik’

Von Der Leyen, AB’nin son altı hafta içerisinde 300’den fazla ülkeden aşı talebi aldıklarını ve bunlardan sadece birini reddettiklerini ve 33 ülkeye 41 milyon doz aşı ihraç ettiklerini aktardı.

“Bu, Avrupa’nın uluslararası işbirliğini yürütmeye çalıştığını gösteriyor” diyen Von Der Leyen, İngiltere’ye yapılan ihracatın da 10 milyon doz aşı olduğunu belirtti.

AB’den İngiltere’ye ihraç edilen aşıların büyük çoğunluğu, Pfizer’in Avrupa’daki tesislerinden yapıldı.

AB’de öte yandan İtalya, Avustralya’ya gönderilecek 250 bin Oxford/AstraZeneca aşısının ihracatını önledi.

Von der Leyen, BioNTech/Pfizer ve Moderna aşılarının bloğa karşı sözleşme yükümlülüklerini yerine getirdiğini fakat AstraZeneca’nın taahütlerine uymadığını belirtti. Öte Yandan Von Der Leyen, ABD ile aralarında bir aşı alışverişi olmadığını da belirtti.

Öte yandan İngiliz hükümeti ise aşı bileşenlerine yahut imalatı yapılmış aşı dozlarına yönelik herhangi bir ihracat yasağı koymadığını birçok defa söyledi.

Fakat Oxford/AstraZeneca’nın Staffordshire ve Oxford’daki tesislerde üretilen aşı dozlarının önce İngiltere’ye tedarik edilmesini sağladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.