AB Ülkeleri ile Yapılan Ticaret Yüzleri Güldürdü

Son yıllarda Avrupa ülkeleri ile ticaret hacmi genişleyen Türkiye'nin Mayıs ayında elde ettiği rakam yüzleri güldürdü.
AB Ülkeleri ile Yapılan Ticaret Yüzleri Güldürdü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ticaret hacmi her yıl biraz daha genişliyor. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından beri fazla veren AB ülkeleri ile Türkiye arasındaki ticaret fazlası, geride bıraktığımız Mayıs ayında da 564 milyon Euro oldu.

Son dönemlerde ABD ile sıkıntılı bir süreçten geçsek de Avrupa Birliği ülkeleri ile olan ticaret hacminden gelen rakamlar yüzleri güldürdü. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından itibaren yükselişe geçen AB ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin Mayıs ayı rakamları da açıklandı. 564 milyon fazla vererek ekonomiye can suyu olan ticaret fazlasının, Temmuz ve Ağustos ayında daha da artması bekleniyor. AB ülkelerinin yanı sıra Rusya ve İran ile de iyi ilişkiler içinde olan Türkiye, bu ülkelere yapılan ihracatlardan da önemli bir kaynak elde etti.

AKDENİZ’DEKİ FAALİYETLER İLİŞKİLERİ GERDİ

Ancak son dönemlerde Kıbrıs açıklarında yaşanan kriz, AB ile Türkiye arasındaki iplerin gerilmesine neden oldu. Türkiye’nin burada yürüttüğü arama faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu ifade eden AB, yayınladığı son bildirgede Türkiye’ye yönelik yaptırım kararları alındığını duyurdu. Alınan bu kararların Mayıs ayında fazla veren ticaret hacmine ciddi bir darbe vuracağı düşünülüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.