adplus-dvertising

AB, Rusya’nın ruble kararını kabul etmeye hazırlanıyor! Doğal gaz krizi başladı…

Rusya’nın Polonya ve Bulgaristan’a gaz sevkiyatını kesmesinin sonrasında bazı AB ülkelerinin Putin’in ruble koşulunu kabul etmeye hazırlandığı ileri sürüldü.
Takip et
AB, Rusya’nın ruble kararını kabul etmeye hazırlanıyor! Doğal gaz krizi başladı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CNN International’ın haberine göre, Almanya ve Avusturya’daki gaz dağıtımcılarının yaptığı açıklamada, ruble konusunda Rus ültimatomunu kabul etmenin yolları üstünde çalıştıklarını belirtti.

Putin, enerji için “düşman olmayan” ulusların sözleşmelerde söylenen euro yahut dolar yerine ruble ödemek mecburiyetinde kalacağını belirtmişti.

Alman Uniper yaptığı açıklamada, Rus doğalgazını euro olarak ödemeye devam edeceğini, fakat “yaptırım yasasına uygun bir ödeme dönüşümünün” mümkün olduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

Avusturyalı enerji şirketi OMV’den yapılan açıklamada, Rus gaz devi Gazprom’un yeni ödeme talebini değerlendirildiği ve “yaptırımlara uygun bir çözüm üstünde çalışıldığı kaydedildi.

Avrupa Komisyonu öte yandan AB mensup ülkelerine, alıcıların AB yasalarıyla çelişmeden yeni Rus kurallarına uymasının “mümkün gibi göründüğünü” söyleyen bir kılavuz yayımladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.