adplus-dvertising

AB Komisyonu’ndan Ukrayna’nın AB üyeliğine yeşil ışık

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB’ye üyelik müracaatında bulunan Ukrayna’ya adaylık statüsü verilmesi yönünde tavsiye kararı verdi.
Takip et
AB Komisyonu’ndan Ukrayna’nın AB üyeliğine yeşil ışık
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı basın toplantısında, AB’ye üyelik müracaatında bulunan Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’a adaylık statüsü verilip verilmeyeceği yönündeki tavsiye kararı açıkladı. Ukrayna ve Moldova’ya AB adaylık statüsü verilmesi için olumlu bir karara ulaştıklarını söyleyen Leyen, “Ukrayna, ülkenin isteğini, Avrupa değerleri ve standartlarına göre hayata kararlılığını açıkça göstermiştir” şeklinde konuştu.

AB Komisyonu’ndan Ukrayna’nın AB üyeliğine yeşil ışık

Ukrayna ve Moldova’ya yeşil ışık

Basın toplantısının sonrasında sosyal medya hesabından 3 ülke için de paylaşım yapan Leyen, “Ukraynalılar Avrupa vizyonu için ölmeye hazır. Biz ise onlarla beraber Avrupa rüyasını yaşamak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Moldova hakkında da olumlu bir karara vardıklarını söyleyen Leyen, “Ülkenin reformları gerçekleştireceği anlayışıyla Moldova’ya aday statüsü verilmesini tavsiye ediyoruz. Gerçek bir reform yanlısı olan Moldova, yolsuzlukla mücadele ederken öte yandan Avrupa yolunda da yer alıyor. Hala gidecek çok yolu var. Fakat kriterleri karşılama potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Gürcistan’a olumsuz yanıt

Ukrayna ve Moldova gibi aday ülke statüsü verilmesi için müracaat yapan Gürcistan’ın daha çok şartı sağlaması gerektiğini söyleyen Leyen, “Gürcistan, yapısal reform ve AB’ye doğru açık bir yol yaratmak için şu an siyasi olarak bir araya gelmelidir. Bu sebeple, Avrupa perspektifini kabul etmenizi, fakat aday statüsü vermeden önce geri dönüp bir dizi şartın nasıl karşıladığını değerlendirmenizi öneririz” ifadelerini kullandı. AB Komisyonu tarafından verilen kararların oy birliği ile alındığı bildirilirken, söz konusu tavsiye kararları 23-24 Haziran tarihlerinde yapılacak olan AB Liderler Zirvesi’nde görüşülecek.

AB Komisyonu’ndan Ukrayna’nın AB üyeliğine yeşil ışık
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.