adplus-dvertising

AB, İran nükleer anlaşması için “son metni” ortaya koydu

Avusturya’nın başkenti Viyana’da İran, ABD ve Avrupa Birliği (AB) heyetleri arasında tekrardan başlayan nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakerelerinde AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, taraf ülkeler arasında uzlaşı için “son metni” ortaya koydu.
Takip et
AB, İran nükleer anlaşması için “son metni” ortaya koydu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran, ABD ve AB arasındaki İran nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakereleri aylar sonra 4 Ağustos’ta tekrardan Avusturya’nın başkenti Viyana’da başlamıştı. Viyana’da sona eren 4 günlük dolaylı görüşmelerin sonrasında 2015 İran nükleer anlaşmasını tekrardan canlandırmak için AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “son metni” ortaya koyduğunu aktardı. Borrell, “Müzakere edilebilecek olan şey müzakere edildi ve şu anda nihai bir metinde. Fakat her teknik konunun ve her paragrafın arkasında başkentlerde alınması gereken siyasi bir karar var” ifadelerini kullanarak, “Bu yanıtlar olumluysa, bu anlaşmayı imzalayabiliriz” şeklinde konuştu.

Borell’in açıklamasından önce üst düzey bir AB yetkilisi basın mensuplarına verdiği demeçte, 15 aydır müzakere edilen metinde daha çok değişiklik yapılamayacağını ve taraflardan en fazla birkaç hafta içinde nihai bir karar beklediklerini ifade etmişti. Yetkili, “Bu bir paket öneri. 20. sayfaya katılıp, 50. sayfaya katılamazsınız. Evet ya da hayır demek zorundasınız” demişti.

ABD anlaşmaya hazır

ABD Dışişleri Bakanlığından bir sözcü, ABD’nin AB önerileri temelinde resmi olarak Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) olarak isimlendirilen anlaşmayı tekrardan canlandırmak için bir anlaşmaya hızla varmaya hazır olduğunu ifade etti.

İran, anlaşmanın tekrardan canlandırma olarak görülmemesini talep etti

İranlı yetkililer ise, İran’daki istişarelerin sonrasında “ek görüş ve değerlendirmelerini” müzakereleri koordine eden Avrupa Birliği’ne ileteceklerini belirterek, AB’nin önerilerini nihai olarak görmediklerini belirttiler. İran tarafı öte yandan, ABD ve öbür Batılı kuvvetlerin anlaşmayı tekrardan canlandırma dışında görmelerini talep etti.

Nükleer anlaşmaya dönüş müzakereleri

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin 5 daimi mensubu (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ve Almanya ile İran arasında 2015 senesinde “Kapsamlı Ortak Eylem Planı” isimi verilen ve İran nükleer faaliyetlerinin denetlenmesini içeren anlaşma imzalanmıştı. Eski ABD Başkanı Donald Trump 2018 senesinde tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmiş, İran yönetimi de nükleer faaliyetlerini anlaşma öncesine döndürmüştü. Bunun üstüne ABD yönetimi, İran’ı ağır ekonomik yaptırımlarla hedef almıştı. Nükleer anlaşmaya dönüş için Avusturya’nın başkenti Viyana’da Nisan 2021’de İran, Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya arasında müzakerelere başlanmıştı. ABD Başkanı Joe Biden’ın Kasım 2021’de göreve başlamasıyla ABD’nin de anlaşmaya dönmesi için görüşmeler yürütülüyordu fakat müzakereler geçtiğimiz mart ayında farklı sebeplerle durdurulmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.