AB aşı zorunluluğunu tekrar değerlendiriyor!

Salgının başlangıcında aşı zorunluluğunu gündeme almayan AB yeni varyantların ortaya çıkması ile konuyu yeniden değerlendiriyor. Almanya'da aşı olmayanlara karşı yeni kısıtlamalar gelmesi gündemde.
Takip et
AB aşı zorunluluğunu tekrar değerlendiriyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

COVID-19 salgınıyla mücadelede bilinen en etkili silah olmasına karşın Avrupa’da milyonlarca kişinin aşı olmaktan kaçması “mecburiyet” münakaşalarını iyiden iyiye alevlendirdi. Salgının başından beri insanların seçme haklarından ve özgürlüklerinden yana tavır koyan ve mecburi aşıyı opsiyon olarak görmeyen Avrupa Birliği (AB), gelinen aşamada pozisyon değişikliği sinyalleri veriyor. Ortak bir yaklaşım benimsenmesine ihtiyaç olduğunu belirten AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’de aşının nasıl teşvik edilebileceğini ve mecburiyeti münakaşanın anlaşılabilir ve uygun olduğunu ifade etti.

ALMANYA’DA KISITLAMA

Aşı konusunda yetkiler her ülkenin kendi makamlarında olsa da Von der Leyen’in açıklamasının, seçim kampanyası boyunca mecburi aşı fikrine asla karşı çıkan Almanya’nın müstakbel başbakanı Olaf Scholz’un aksi yönde mesajları vermesinin hemen sonrasında gelmesi dikkat çekti. Salgının seyrinin hiç iç açıcı olmadığı Almanya, aşıyı mecburi hale getirmeyi değerlendiriyor. Sene sonundan önce konunun parlamentoda tartışılması ve marta kadar karar alınması hedefleniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün aşısızların mağazalar, eğlence ve kültürel merkezlere alınmayacağını açıkladı. Mecburi aşı uygulaması hukuk engeline takılma potansiyeli taşısa da Alman Anayasa Mahkemesi’nin, 2020’de uygulanan korona tedbirlerini haklı bulması, bu konuda da benzer bir değerlendirme yapılabileceği yorumlarını kuvvetlendiriyor. Alman nüfusunun üçte biri henüz aşılanmadı.

FRANSA’DA KAPI AÇIK

Aşı olmak istemeyenlerin sayısının 6.5 milyon civarında olduğu Fransa da mecburiyet konusundaki sert itirazını esnetmiş vaziyette. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu fikre hâlâ karşı çıksa da kapı tamamen kapanmış değil. Seçimler yaklaşırken Fransa’nın bu konuda ağır ve sessiz biçimde ilerlemesi bekleniyor. Ülkede sağlık çalışanlarının aşı olması mecburi.

AVUSTURYA’DA MECBUR

Avusturya, yaş ve meslek kısıtlaması olmaksızın aşı mecburiyeti getiren ilk AB ülkesi oldu. Ülkede bütün yetişkinler 1 Şubat 2022’den itibaren COVID-19’a karşı aşılanmak mecburiyetinde. Avusturya’nın yolundan giden bir başka AB ülkesi de Yunanistan. Başbakan Kiriakos Miçotakis, 60 yaşından büyükler için mecburiyet getirdiklerini açıkladı. Aşı olmayı reddedenlere aylık 100 Euro tutarında ceza kesilecek. Yunanistan’da 60 yaş üzeri olup da aşılanmayı reddedenlerin sayısının 500 bin civarında olduğu hesaplanıyor.

OMİKRON BASKIN VARYANT OLACAK

Avrupa Hastalıkların Engellenmesi ve Kontrol Merkezi (ECDC), Omikron varyantının birkaç ay içinde Avrupa’daki bütün vakaların yarıdan fazlasından sorumlu olacağı uyarısında bulundu. Açıklamada, “Matematiksel modellemeler, önümüzdeki birkaç ay içinde AB’deki bütün COVID enfeksiyonlarının yarıdan fazlasına Omikron’un neden olabileceğine işaret ediyor” dendi.

VAKALAR İKİYE KATLANDI

ECDC’nin modellemesi, Omikron’un şu an en yaygın varyant olan Delta’dan daha hızlı yayıldığı biçimindeki ön bilgiler baz alınarak yapıldı. Fakat Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omikron’un ne kadar bulaşıcı olduğuna dair çalışmasını henüz tamamlamış değil. Sonucun birkaç gün içinde kesinleşmesi bekleniyor. Bu arada yeni varyantın ilk belirlendiği Güney Afrika’da vaka sayıları bir günde ikiye katlandı. Dün 11.535 yeni vaka rapor edilen ülkede bu sayı önceki gün 8500, bundan önceki günlerde ise 4000’in altındaydı. Kasım ayı ortasında vakalar günlük 200-300 aralığındaydı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.