adplus-dvertising

AB, 110 bin doz maymun çiçeği aşısı alıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, maymun çiçeği virüsüne karşı 110 bin doz aşı temini için biyoteknoloji şirketi Bavarian Nordic ile bugün anlaşma imzalanacağını duyurdu.
Takip et
AB, 110 bin doz maymun çiçeği aşısı alıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AB, maymun çiçeği virüsüne karşı tedbir alıyor. AB Komisyonunun sağlıktan sorumlu mensubu Stella Kyriakides, AB ülkelerinin sağlık bakanlarıyla gerçekleştirileceği toplantı öncesi açıklamalarda bulundu. Kyriakides, maymun çiçeği virüsüne karşı 110 bin doz aşı temini için Danimarka merkezli biyoteknoloji şirketi Bavarian Nordic ile bugün anlaşmaya imzalanacağını ifade etti. Aşıların AB fonlarıyla satın alınacağını belirten Kyriakides, aşıya “en çok ihtiyacı olan” ülkelere ilk doz teslimatlarının Haziran sonunda başlayacağını vurguladı.

AB, 110 bin doz maymun çiçeği aşısı alıyor

Bavarian Nordic’ten yapılan açıklamada da teslimatın hemen başlayacağı ve önümüzdeki aylarda tamamlanacağı ifade edildi.

Vaka sayısı artıyor

AB Komisyonuna göre 19 mensup ülkeden ve öte yandan AB mensubu olmamasına karşın aşı tedarik edilecek Norveç ve İzlanda’dan ortalama 900 maymun çiçeği vakası bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) son açıklamasına göre hastalığın endemik olmadığı ve çoğu Avrupa’nın batısında yer verilen ülkelerde olmak üzere dünya genelinde ortalama bin 300 maymun çiçeği vakası belirlendi.

Vakaların yayılmaya başlamasından bu yana Almanya, İspanya ve Danimarka gibi birçok Avrupa ülkesi, aşı satın almak üzere planlarını açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.