Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları

AAVE tokenları daha önce LEND tokenları olarak piyasaya sürülmüş, 2020 Ekim ayında ise 100 LEND sahibine 1 AAVE vererek token ismini değiştirmiştir. Aave coin de mevduat sahipleri, kredi havuzlarına likidite sağlayarak faiz kazanırken, borçlular bu havuzlardan likiditeyi kullanarak aşırı teminatlı krediler alabilmektedir. Peki, Aave (AAVE) Coin nedir, Aave nasıl kullanılır? Ayrıntılar haberimizde
Takip et
Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kripto para borsasında yaşanan gelişmelerin ardından Aave coin nedir ve ne zaman çıktı soruları gündeme geldi.

Kripto para birimlerinde yaşanan fiyat artışlarının ardından piyasa değeri sıralamasında da değişikliklerin olduğu görülüyor. Ancak bu değişiklikler içinde en çok

dikkat çekeni Cardano (ADA), Aave (AAVE), AVAX ve XVG arasında yaşanıyor.

Aave coin ne zaman çıktı?

Kasım 2017’de piyasaya sürüldüğünde ETHLend olarak biliniyordu, ancak Aave’ye yeniden markalaşma Eylül 2018’de gerçekleşti.

Aave (AAVE) kripto para birimi 2017 yılında Etheruem blockchain ağının temelini oluşturan ERC-20 üzerine yazılmış açık kaynaklı bir projedir.

Ayrıca bu geçiş esnasında da farklı kullanım alanları için ekstradan 3 milyon AAVE tokenı da üretmişlerdir. Aave (AAVE), bir DeFi projesidir.

Aave coin nedir?

Aave (AAVE) kripto para birimi 2017 yılında Etheruem blockchain ağının temelini oluşturan ERC-20 üzerine yazılmış açık kaynaklı bir projedir. AAVE tokenları daha önce LEND tokenları olarak piyasaya sürülmüş, 2020 Ekim ayında ise 100 LEND sahibine 1 AAVE vererek token ismini değiştirmiştir. Ayrıca bu geçiş esnasında da farklı kullanım alanları için ekstradan 3 milyon AAVE tokenı da üretmişlerdir.

Son günlerde Bitcoin (BTC) dışında en çok konuşulan üç kripto para biriminin Dogecoin (DOGE), Tron (TRX), Verge (XVG) Coin ve Aave (AAVE) Coin olduğu söylenebilir. Aave, insanların kripto ödünç vermesine ve ödünç almasına izin veren merkezi olmayan bir finans protokolüdür.

Aave (AAVE) DeFi olarak kullanıcılarına, kişiler arası merkezsiz, aracısız ve sabit faiz oranları ile borç verilebilmesini sağlamaktadır. Aave (AAVE) sabit faiz oranları ile ülkeler arası değişen faiz oranlarından kullanıcıların etkilenmesini engelleyerek uluslararası bir kredi verme kuruluşu olmayı amaçlar. “Aave”, İngilizce’de “hayalet” anlamına gelen Fince bir kelime olarak karşımıza çıkıyor. Protokolün Aave Coin ismini seçmesinin sebebi ise merkezi olmayan finansman için şeffaf ve açık bir altyapı oluşturmaya odaklanmasından geliyor.

2020 Ocak’ta kullanıcıyla buluşan Aave Coin 28 Şubat’ta My Ether Vallet ve Trust Wallet entegrasyonlarını tamamladı. Ardından 26 Mart’ta BUSD Aave platformunda listelenmeye başladı ve 10 Nisan’da parametre sayfa güncellemesi yapıldı ve tarihsel veri sayfası kullanıcı ile buluştu. Arka arkaya önemli gelişmeler kaydeden Aeve günümüzde de gelişimini sürdürüyor.

Borç verenler, dijital varlıkları özel olarak oluşturulmuş likidite havuzlarına yatırarak faiz elde eder. Borçlular daha sonra bu likiditeyi kullanarak flash kredi almak için kriptolarını teminat olarak kullanabilirler.

AAVE, sahiplerine platformda indirimli ücretler sağlar ve aynı zamanda bir yönetişim jetonu görevi görür – sahiplerine protokolün gelecekteki geliştirilmesinde söz hakkı verir.

Aave (AAVE) yorum ve grafiği

Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları

Aave’nin Kurucuları Kimlerdir? Aave (AAVE), bir DeFi projesidir

DeFi bünyesinde birçok proje barındıran bir terimdir. Kelime manası ile DeFi “Merkeziyetsiz Finans” demektir. Merkezi olan geleneksel finans anlayışını değiştiren, finansın tüm avantajlarını merkeziyetsiz ve çok daha kolay ulaşılabilir bir hale getirmeyi amaçlayan projelere verilen genel terimdir.

Aave ve selefi ETHLend, Stani Kulechov tarafından kuruldu. O zamanlar, Ethereum’a kredi başvurusu yapılmaması nedeniyle hayal kırıklığına uğramıştı ve projesi, merkezi olmayan finans var olmadan önce inşa edildi .

Kulechov, hukuk fakültesine giden ve gençken programlamaya başlayan bir seri girişimcidir. Blok zinciri alanında erken benimseyenlerden biriydi. CEO, şirketin Ether kredilerinin ötesinde daha geniş bir hizmet yelpazesi sunabilmesi için ETHLend’i Aave olarak yeniden markalamak istediğini söyledi.

Kulechov’a göre, Aave’nin ana hedef pazarı, halihazırda kripto para birimi topluluğuyla ilgilenen insanlar.

Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları

Aave Coin Avantajları Nedir?

Aave (AAVE) sistemi ile dünyanın neresinde olursanız olun, ülkenizin belirlediği faiz oranlarından bağımsız bir şekilde kredi alabilmenizi sağlamaktadır. Kredi verildiğinde uygulanacak olan faiz oranı arz-talep dengesine bağlı olsa da genel olarak sabittir.

Aave (AAVE), kredi verenlerin varlıklarını çekebilmelerini sağlamak adına her zaman likidite rezervi bulunmaktadır.

Bir diğer kredi veren DeFi projesi olan Aave (AAVE) projesinden en büyük farkı, borçlanma faiz oranları sabittir.

Aave, gittikçe kalabalıklaşan pazardaki rakipleriyle karşılaştırıldığında birkaç benzersiz satış noktasına sahiptir. 2020 yazındaki DeFi çılgınlığı sırasında, protokolünde kilitli kripto toplam değeri açısından en büyük projelerden biriydi.

Proje, insanların yaklaşık 20 kripto para birimini ödünç almasına ve vermesine izin veriyor, bu da kullanıcıların daha fazla seçeneğe sahip olduğu anlamına geliyor. Aave’nin en önemli ürünlerinden biri, DeFi alanında ilk teminatsız kredi seçeneği olarak faturalandırılan “flaş krediler” dir.

Bir sorun var: aynı işlem içinde geri ödenmeleri gerekiyor.

Bir diğer büyük satış noktası, Aave üzerinden borç alanların sabit ve değişken faiz oranları arasında nasıl geçiş yapabileceğidir. Sabit oranlar, kripto piyasalarındaki dalgalanma zamanlarında maliyetler hakkında bir miktar kesinlik sağlayabilirken, borçlu fiyatların yakın gelecekte düşeceğini düşünürse değişken oranlar kullanışlı olabilir.

Dolaşımda Kaç AAVE (AAVE) Parası Var?

Protokol ücret topladığında belirteçler yakıldığı için dolaşım, Aave’de kilitlenen toplam değere bağlıdır.Kasım 2017’de, bir adet 0.0162 $ ‘a eşdeğer bir oranda bir milyar AAVE token satılarak 16.2 milyon $’ lık bir ilk para teklifi yapıldı. O zamanlar, AAVE tokenlerinin% 23’ü kurucularına ve projesine atandı.

AAVE tokenleri, ERC-20 standardına göre oluşturulmuştur ve deflasyonist olacak şekilde tasarlanmıştır. DeFi protokolünde bir eksiklik olması durumunda, stake edilmiş tokenlar son çare olarak teminat olarak kullanılacaktır.Temmuz 2020’de Aave, token takası yapma planlarını açıkladı. Bu, dolaşımdaki 1,3 milyar AAVE tokeninin, yeni basılmış AAVE kripto para birimi için 1: 100 oranında takas edileceği ve toplam 16 milyon AAVE arz yaratacağı anlamına geliyor. (Bunun üç milyonu yedekte tutulacak.)

Aave Ağı Nasıl Güvende Tutulur?

Aave’nin açık kaynak protokolü, şu anda Proof-of- Work’ten Proof-of- Stake’e geçiş yapan bir blok zinciri olan Ethereum üzerine inşa edilmiştir .

Aave’yi (AAVE) Nereden Satın Alabilirsiniz?

AAVE tokenlerini listeleyen en büyük borsalardan bazıları CoinDCX, Binance, CoinBene ve OKEx’tir. Herhangi teknik bir bilgiye ve resmi evrağa ihtiyaç duyulmadan Aave satın alabilirsiniz.

Aave (AAVE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Aave  madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi değildir. Tüm Aave (AAVE) bakiyesi belirli aralıklarla arz edilmektedir.

Aave  kazanmanın yöntemi ise sistemde borç veren olmaktadır. Verdiğiniz borç tutarından belli bir oranda faiz kazanabilirsiniz.

Aave  sisteminde ERC-20 tabanlı tüm koinlerden borç verebilirsiniz. Verdiğiniz borç miktarınca elde ettiğiniz faizi başka bir cüzdan adresinize istediğiniz zaman gönderebilirsiniz.

LEND Nedir?

Aave projesinin kripto para birimi olan LEND bu sisteme dahil olduğunuzda yapacağınız tüm gerekli harcamalarda kullanılmaktadır. Borç verdiğiniz tokenin faiz gelirine göre LEND olarak ödül verilmektedir.

Şu an piyasada toplam 1.299.999,942 LEND bulunmaktadır. En yüksek hacme sahip kripto paralar arasında güncel değerleme ile 39. sırada bulunmaktadır.

Aave nasıl kullanılır?

1.https://app.aave.com/ web sitesine gidilir.

2. Kullanılması tercih edilecek versiyonlar tercih edilir. (Versiyon1 veya Versiyon2)

Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları

Not: Buradaki versiyonların sağladıkları oranlar, hizmetlerin farklı olduğunu ve buna bağlı olarak da kontrat kurallarının da birbirinden farklı olduğunu hatırlatmak gerek. Her iki seçeneğin de çok detaylı anlaşılması için white paper’ın veya ekonomi dökümanlarının okunmasını öneririm.

3. Bağlamak istediğiniz cüzdanı seçmelisiniz. (Browser/App Cüzdanı MetaMask önerilir)

Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları

4. Karşınıza market ekranı gelecektir.

Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları

My Dashboard: Buradan yaptığınız işlemleri görüntüleyebilirsiniz.

Deposit: Bu alanda likidite havuzlarına önceden belirlenmiş oranlarda ödünç değer varlığı verebilirsiniz.

Borrow: Likidite havuzlarından ödünç değer varlığı alabilirsiniz.

Swap: Elinizdeki token’ların değişimini yapabilirsiniz.

Stake: Kripto varlıklarınızı vadeli bir şekilde kasada kilitli tutarak önceden belirlenmiş miktarlarda ödül/token kazanabilirsiniz.

Governance: Atoken tutan kişilerin ağ üzerinde alınacak kararlarda ve geliştirme oylamalarında yer alabilecekleri kısım.

Pencerenin en sağ üst kısmında ise marketlerin versiyonları değiştirebilir. Hesabınızın adresini görüntüleyebilir , geçmiş deneyimlerinizi görüntüleyebilir ve cüzdanınızın bağlantısını kesebilirsiniz/devre dışı bırakabilirsiniz.

DeFi kredilendirme, kullanıcıların madeni paraları üzerinde tam velayeti korurken tamamen merkezi olmayan ve izinsiz bir şekilde borç veren veya borç alan olmalarına olanak tanır.

Aave ile lending (borç verme)

Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları

Deposit alanında, cüzdanınızda bulunan ve Aave tarafından kabul edilen diğer token’ların olduğu arayüze erişmiş olacaksınız. Bu arayüzde;

Your Wallet Balance: Cüzdan üzerindeki Bakiye
Your Balance in Aave: Protokole aktarılan Bakiye
APY: Yıllık hesaplanmış faiz miktarı/oranı

Yatırmak istediğiniz token’ı seçin. Burada her bir token için faiz oranlarının farklı olduğunu göreceksiniz.
Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları
Kabul et ve gönder butonuna tıklayın.
Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları
Cüzdanınız üzerinden İşlem ücreti onaylaması yapılır.

Uygun gas fee ayarlaması yapılır ve bakiyelerinizin fon olarak yatırılması için deposit butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları
Tebrikler Aave platformu üzerinde; değer varlıklarınızı aktarımını tamamlamış oldunuz.
Yatırdığınız fonlar daha sonra kredi havuzuna aktarılır ve tahakkuk eden faizinizi Aave uygulama kontrol panelinden gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz.
Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları
Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları
Not: Fiyat dalgalanmalarındaki farklılıklar nedeniyle her bir varlığın farklı bir teminat gereksinimi olduğunu lütfen unutmayın. Stabil kripto paralar, içsel fiyat istikrarları nedeniyle en yüksek kredi-değer oranlarını sağlar. Mutlaka Aave’nin not verme süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Risk Çerçevesine” bakın.

Borrowing (ödünç alma)
Ödünç almak için önce teminatı kilitlemek gerekir ve kilitlenen miktar ödünç alınan miktardan fazla olmalıdır. Bir kullanıcının ödünç vermek veya almak için teminat yatırıp yatırmadığına bakılmaksızın karşılığında bir token alacaklardır. Yani, yatırılan 10 DAI, 10 aToken swap’lanır/dönüştürülür.

Aave web sitesine (https://app.aave.com) giriş yapın.
Ödünç olarak alacağınız token miktarı karşılığında teminat yatırmanız gerekiyor.

Ödünç almak istediğiniz token’ı seçin.

Ardından ekran üzerinde ödünç almak istediğiniz token ile ilgili detaylı bilgileri görebileceğiniz bir ekran çıkacaktır.

Teminat koşullarını yerine getirdikten sonra “Submit” butonuna tıklayarak token ödünç almaya başlayabilirsiniz.

Aave Coin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Aave Coin Yorumları

Not: Değişken veya sabit faiz oranlarında ödünç alma işlemini yapabilirsiniz.

Fakat kripto varlıkların/paraların özelikle DeFi ürünlerinin çok hızlı fiyat değişkenlik özellikleri olduğunu ve buna dikkat etmenizi öneririm.

Bu arada Aave fiyat verilerini toplamak için Chainlink’i bir “Oracle” olarak tercih etmektedir.

Riskler
DeFi’de farklı risk türleri bulunduğundan dolayı buradaki riskler genel DeFi riskleri üzerine değil Aave risk framework’ü baz alınarak hazırlanmıştır.

DeFi riskleri çok detaylı ve başlıca bir yazı olarak paylaşılması gerektiği için bu kısımda sadece Aave üzerindeki risklerden bahsedeceğiz.

Varlık
Teminat olarak Aave protokolüne eklenen her bir para birimi iflas riskini artırır.

Her ek para birimi, ödünç almanın gaz maliyetini biraz artıracak ve eylemleri kalıcı olarak geri alacaktır.

Teminat olarak kabul edilen merkezi bir para birimi, protokolü merkezileştirme riskine maruz bırakır.

Yalnızca para yatırma ve borçlanma için etkinleştirilen para birimleri (teminat olarak kullanılamaz) protokol için daha düşük risk oluşturur.

Kredilendirme havuzlarında farklı para birimlerinden hacim olması çeşitlendirme avantajları ile riskleri azaltmaktadır.

Likidite
Likidite eksikliği iş operasyonlarını engelleyeceği için bu önemli bir metriktir.

Her bir para rezervi, ödünç alınan likidite payını temsil eden kullanım oranı U ile karakterize edilir:

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.