9 kişiyi öldüren katil kendinin tanrı olduğunu söyledi

Tataristan'da bir okula yaptığı silahlı saldırı sonucu 9 kişinin ölümüne sebep olan cani çıkarıldığı mahkemede tanrı olduğunu iddia etti.
Takip et
9 kişiyi öldüren katil kendinin tanrı olduğunu söyledi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’ın başkenti Kazan’da bir okula silahlı saldırı düzenleyen İlnaz Galyaviyev tutuklandı. Kazan’da 175 numaralı okula silahlı saldırı düzenleyen Galyaviyev mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, Galyaviyev ile ilgili 11 Temmuz’a kadar tutuklama kararı verdi.

Ile Ilgili 2 yahut daha çok kişiyi öldürmek suçlamasıyla dava açılan Galyaviev, hakim karşısında rahat tavırlar sergileyerek, zihinsel ve fiziksel hiçbir probleminin olmadığını ifade etti. Savcılık tarafından kendisine yöneltilen bütün suçlamaları kabul eden Galyaviev, saldırıyı gerçekleştirme sebebine ilişkin bir açıklamada ise bulunmadı.

Öte Yandan duruşma esnasında Müfettişlerin Mahkeme Heyetine sunduğu raporun sonrasında saldırıya ilişkin yeni ayrıntılar da gün yüzüne çıktı. Raporda, Galyaviev’in okula silahıyla girdikten sonra ilk kata el yapımı bir patlayıcı yerleştirmesinin sonrasında üst katlara çıkarak, silahıyla 17 el ateş ettiği ifade edildi. Patlayıcının ise etkisiz hale getirdiği söylenirken, Galyaviev’in saldırıyı planlı bir biçimde gerçekleştirdiği savunuldu. Müfettişlerden gelen raporların ve savcının talebi doğrultusunda mahkeme heyeti, İlgaz Galyaiev adlı saldırganın tutuklanmasına karar verdi.

Tataristan Başsavcı Yardımcısı Aleksey Zaika, Galyaviyev’in suçunu itiraf ettiğini söyleyerek, dava hakkında araştırmaya göre tutukluluk süresinin 2 ay daha uzatılabileceğini bildirdi. Kazan’da 175 numaralı okula gerçekleştirilen silahlı saldırıda 7’si öğrenci 9 kişi yaşamını yitirmiş, 20’nin üstünde kişi yaralanmıştı.

SAKİN TAVIRLARIYLA DİKKAT ÇEKTİ

Yakalanan saldırganın gözaltı sırasında “Tanrı olarak doğdum ve 2 ay önce bunun farkına vardım. Sonra içimden bir canavar çıktı ve herkesten nefret etmeye başladım.” sözlerini sarf ettiği video sosyal medyada yer aldı.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, silahlı saldırı neticesinde ölen ve yaralananlar hakkında açıklamalarda bulundu. Minnihanov, “7 çocuk kaybettik. Bunlar 4 erkek, 3 kız, 8. sınıf öğrencileriydi. Bunların dışında bir öğretmen öldü ve bir kadını daha kaybettik. Toplamda 9 kişi yaşamını yitirdi.” ifadesini kullandı.

Öte Yandan Minnihanov, 18 çocuğun, çocuk hastanesinde yaralı olarak bulunduğunu, yaralılar arasında silahla vurulanlar ve camdan atlayarak sakatlananlar olduğunu da ifade etti. Minnihanov, çocuklar dışında 3 yetişkinin de farklı hastanelerde tedavi gördüğünü aktardı.

12 MAYIS’TA YAS İLAN EDİLDİ

Okula yapılan silahlı saldırıda öğrencilerin yaşamını yitirmesi sebebiyle Tataristan’da 12 Mayıs’ta yas günü ilan edildi. Tataristan genelinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla 12 Mayıs’ta bütün okullarda eğitim öğretime ara verildi. Rusya Soruşturma Komitesi, okuldaki saldırıyla alakalı inceleme başlattı. Öte Yandan, saldırı ardından Tataristan genelinde silah sahibi olanlarla alakalı denetleme başlatıldı.

PUTİN’DEN SİLAH TALİMATI

Öte yandan, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kazan’daki okulda saldırıda yaşamını yitiren çocukların ailelerine başsağlığı ve yaralılar için acil şifalar diledi.

Putin’in vatandaşların kullanabileceği silah türleri hakkında yeni bir genelgenin acilen yaratılması talimatı verdiğini söyleyen Peskov, “Bazı ülkelerde saldırı tüfekleri olarak kullanılan silah türleri, ara sıra av tüfeği olarak tescilleniyor. Federal Ulusal Muhafız Servisi (Rosgvardiya) bunun üstünde acil çalışmalar yapacak.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.