9 Kasım Tabyalar Yürüyüşü!

Erzurum’da tarihi Aziziye ve Mecidiye tabyalarında saygı nöbeti yapılacak.Erzurum Valisi Okay Memiş, 9 Kasım Cumartesi günü Tabyalara Yürüyüşü davet etti

Erzurum’da düzenlenen 9 Kasım Tabyalar Yürüyüşü kapsamında dağcılar ve öğrenciler Aziziye ve Mecidiye tabyalarında ecdada saygı nöbeti tuttu. Atak Doğa Sporları Kulübü Başkanı Çetin Bayram, bu yıl 7. sini gerçekleştirdikleri ecdada saygı nöbeti İle gençlere tarihi bilinci aşılamak amacında olduklarını belirtti.

Atak Doğa Sporları Kulübü üyeleri ve Erzurum Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencileri Tarihi Aziziye Ve Mecidiye Tabyalarında gece yarısından itibaren nöbete başladı. Mecidiye Tabyası içinde bulunan kışlada Toplanan sporcu ve öğrencilere Etü Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Murat Küçükuğurlu tarafından 142 yıl önce Aziziye ve Mecidiye Tabyalarında destanlaşan nücadele anlatıldı.

Atak Doğa Sporları Kulübü Başkanı Çetin Bayram, bu yıl 7. sini gerçekleştirdikleri ecdada saygı nöbeti İle gençlere tarihi bilinci aşılamak amacında olduklarını belirtti.

Daha sonra sporcular ve öğrenciler tabyaların gözetleme noktalarına çıkarak sabah ezanına kadar nöbet tuttu.

Etkinlikler kapsamında sabah namazı sonrası Erzurum Kent Merkezi’ndeki tüm camilerden okunacak selaların ardından Erzurum halkı Tabyalara yürüyecek.

9 Kasım Tabyalar Yürüyüşü!

Vali Memiş, “Erzurum halkının yazmış olduğu bu destanın 142’nci yıl dönümünde ecdada yapacağımız kutlu yürüyüşe tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi.

1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşı’nda düşman askerlerinin eline geçen tabyaları taş, balta ve satırla geri alan Erzurumluların yazdığı Aziziye Destanı, 142’nci yıldönümünde tabyalara yapılacak yürüyüş etkinliği ile anılacak. Tarihte ’93 Harbi’ olarak anılan Osmanlı-Rus Savaşının en çetin muharebelerinin geçtiği Erzurum’da, geleneksel olarak düzenlenen yürüyüş programının bu yıl altıncısı yapılacak. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilecek proje ile on binlerce vatandaşın tekrar bir araya gelmesi hedefleniyor. 9 Kasım 1877 sabahı Aziziye Tabyaları’nda destan yazan ecdada geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da on binlerce Erzurumlu sabah şafak sökerken ellerinde bayraklarıyla Aziziye Tabyalarına çıkacak.

Ordu – millet anlayışının güzel örneklerinden biri olan Aziziye destanının önemine dikkat çeken Vali Okay Memiş, “Erzurumlular, ‘Aziziye Tabyası düştü’ haberi üzerine, sabah namazıyla birlikte kadın erkek, yaşlı genç demeden tabyalara yürümüş, gerek şehrin gerekse de tüm Anadolu’nun 93 harbinde Rus işgalinden kurtulmasında önemli rol oynamışlardır. Halkın tabyalara yürümesi tarihi öneme sahip kahramanlık örneğidir. Bu doğrultuda büyükşehir belediyemizle birlikte hazırladığımız programla 9 Kasım Cumartesi günü Sabah ezanının ardından Kars kapı Şehitliğinde toplanarak Tabyalara Yürüyeceğiz. Erzurum halkının yazmış olduğu bu destanın 142’nci yıl dönümünde ecdada yapacağımız kutlu yürüyüşe, tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı