9 bin kişiye düzenli aylık sosyal yardım yapılıyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Kronik hastalık yardım programımız kapsamında tüberküloz veya SSPE hastalığı bulunan 6 bin 564 ihtiyaç sahibine aylık düzenli nakdi yardımda bulunuyoruz" dedi.
Takip et
9 bin kişiye düzenli aylık sosyal yardım yapılıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ağır kronik hastalığı bulunan 6 bin 564 ihtiyaç sahibine düzenli nakdi yardım sağlandığını, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı 2 bin 135 kişinin elektrik fatura bedellerinin karşılandığını belirtti.

Bakan Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağır kronik hastalara yönelik ortalama 2,5 senedir uygulanan sosyal yardım programıyla tüberküloz ve kızamık mikrobunun yol açtığı beyin hastalığı olan “subakut sklerozan panensefalit (SSPE)” sebebiyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan ihtiyaç sahiplerine aylık düzenli nakdi yardımda bulunduklarını söyledi.

Bu programla tüberküloz hastalarına tedavi görme süreçleri ve hastalıklarının vaziyeti dikkate alınarak 6 aydan 2 seneye kadar destek sağlandığını dile getiren Selçuk, SSPE hastalarına da tedavi süreçleri boyunca desteğin devam ettiğini anlattı.

Selçuk, Şubat 2019’da yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile düzenli sosyal yardım alan haneler için başlatılan “elektrik tüketim desteği” kapsamında da kronik rahatsızlıkları nedeniyle cihaza bağımlı ihtiyaç sahiplerinin elektrik fatura bedeli ve aralıksız güç kaynağına yönelik ihtiyaçlarının karşılandığını belirtti.

Yardım programıyla cihaza bağımlı hastaların bulunduğu konutların elektrik faturalarının kullanılan cihazın enerji tüketim düzeyi dikkate alınarak aylık 200 liraya kadar desteklendiği bilgisini veren Selçuk, öte yandan hanelere aralıksız güç kaynağı sağlandığını ve yardımın başladığı ilk ay tek seferlik olmak koşuluyla hanelerin cihaza bağlanma tarihinden sonraki birikmiş elektrik borçlarının da ödendiğini kaydetti.

6 BİN 564 TÜBERKÜLOZ VE SSPE HASTALARINA DÜZENLİ NAKDİ YARDIM

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, ağır kronik hastalıkları bulunanlara yönelik düzenli nakdi yardım programı ile elektrik faturalarının desteklenmesiyle alakalı uygulamanın geldiği noktaya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Kronik hastalık yardım programımız kapsamında tüberküloz yahut SSPE hastalığı bulunan 6 bin 564 ihtiyaç sahibi vatandaşımıza aylık düzenli nakdi yardımda bulunuyoruz. Öte yandan kronik rahatsızlıkları nedeniyle cihaza bağımlı olan ihtiyaç sahibi 2 bin 135 vatandaşımızın da elektrik fatura bedellerine destek sağladık.

Kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımıza sağladığımız bu desteklerin yanı sıra düzenli sosyal yardımlardan yararlanan ailelerimizin aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimleri de Bakanlığımızca karşılanıyor. Hanede bulunan kişi sayısına göre 53 ile 106 lira arasında destek veriyoruz. Elektrik tüketim desteğinden de bugüne kadar 1 milyon 528 bin 807 hanemiz faydalandı. “

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Kovid-19 ile mücadele sürecinde kronik hastalığı bulunanların 1 Ocak ve ardından süresi dolan sağlık raporları ve reçetelerinin de ikinci duyuruya kadar geçerli olması kararını aldıklarını sözlerine ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.