856 Yıllık Katedralin Çatısı Tamamen Çökebilir

Yaklaşık 4 ay önce alevlere teslim olan ve inşasına yeniden başlanan tarihi katedral için uzmanlardan uyarı geldi.

Avrupa’da yaşamı olumsuz etkileyen sıcak hava dalgası, Notre Dame Katedrali’ni de tehdit ediyor. Yaklaşık 4 ay önce çıkan yangında büyük zarar gören katedralin çatısının aşırı sıcaklardan dolayı tamamen çökebileceğini belirten uzmanlar, bunun önüne geçmek için bir dizi önlem alınması gerektiğini vurguladı.


Geçtiğimiz Nisan ayında çıkan yangın, asırlık Notre Dame Katedrali’ne büyük zarar vermişti. Avrupa’da büyük yankı uyandıran olay sonrası Fransa’da başlatılan ulusal kampanya büyük ilgi görmüştü. Kısa sürede katedrali eski haline dönüştürmek için kolları sıvayan Fransız hükümeti, dünyanın önde gelen mimarları ile çalışmanın startını verdi. Çalışmalar tam gaz devam ederken uzmanlardan yeni bir uyarı geldi. Avrupa’yı etkisi altına alan ve gündelik hayatı olumsuz etkileyen hava sıcaklığının tarihi katedralin çatısını tamamen çökertebileceğini savunan uzmanlar, bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için alınması gereken önlemlerle ilgili bir liste hazırladı.

BAKANLIK YETKİLİLERİ ANINDA TOPLANDI

Yapılan uyarılar sonrası toplanan bakanlık yetkilileri, tehlikeyi ortadan kaldırmak için neler yapılabileceğini görüştü. Fransa’nın sembolü katedralin yeniden restorasyonu için düzenlenen kampanyaya 390 milyon euro bağış yapılmıştı. 856 yıllık bir geçmişe sahip olan katedral, onca savaşa rağmen Avrupa’da ayakta kalmayı başaran nadide eserlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı