adplus-dvertising

81 ilden 81 genç Anıtkabir’i ziyaret etti

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle Emel Uslu Atik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Vakfı’nın organizesinde düzenlenen proje ile 81 ilden 81 genç Anıtkabir’i ziyaret etti.
Takip et
81 ilden 81 genç Anıtkabir’i ziyaret etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuruluşundan bu yana henüz kısa bir müddet olmasına karşın, ülke çapında pek çok ses getiren projeye imza atan Emel Uslu Atik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Vakfı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde daha önce hiç Anıtkabir’i gezmemiş olan her kentten bir lise öğrencisini Ankara’ya getirterek Atatürk’le buluşturdu.

81 ilden 81 genç Anıtkabir’i ziyaret etti

Proje öncesinde öğrencilerin belirleme aşamasında aileler ile kurulan sıkı diyalog, disiplin ve itina ile hazırlanan programda 22 kişilik bir ekiple gençlerin karşılanarak otele yerleştirildi. Program başta Anıtkabir olmak üzere tarih ve kültür gezisiyle devam etti.

81 ilden 81 genç Anıtkabir’i ziyaret etti

Anıtkabir’deki resmî tören ardından tarihi bir plato özelliği taşıyan 1. ve 2. Meclis ziyaret edilirken daha sonra gençler Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un ev sahipliğinde Estergon Kalesi’nde ağırlandı.

Gezi sonrası City Hotelde akşam yapılan organizasyon Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın, İÇASİFED Başkanı Ahmet Kurt, ASiAD Başkanı Eda Ersoy Tombakoğlu gibi adların gençlere rol model olacak konuşmaları ile sürdü. Projenin en mühim kısımlarından olan öğrencilerin 81 ilden getirdikleri topraklarının birleştirilerek harmanlanması seramonisi, Yenimahalle Belediyesi Fethi Yaşar’ın ilk toprağı öğrencilerle beraber cam fanusa, boşaltmasıyla başladı. Öbür başkanlar ve vakıf mensuplarının de katılımıyla. 81 ilin toprakları birleştirildi. Geleneksel hâle getirilecek olan bu uygulamanın bundan sonraki senelerde da devam etmesi, her sene illerden getirilen topraklara dikilen bitkilerin bir gün Anıtkabir topraklarında boy vereceği ve Cumhuriyetimizin köklenip gelişmesini sembolize etmesi planlanıyor.

81 ilden 81 genç Anıtkabir’i ziyaret etti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine yol protestocu olarak emanet ettiği Nutuk isimli eseri, 81 ilimizden gelen öğrencilerin adlarına kendisi tarafından özel imzalı olarak hediye edildi. Toprak karma etkinliği sonrası müzik ziyafetiyle taçlanan gece, gençlerin hoşça vakit geçirdiği ve eğlendiği bir aktivite odu.

81 ilden 81 genç Anıtkabir’i ziyaret etti

Ertesi gün onlardan ayrılacak olmanın hüznüyle organizasyon son buldu. Kısa zamanda birbirlerine bağlanan gençler, en kısa sürede başka bir organizasyona dahil olabilmenin umuduyla yaşadıkları illere geri döndü.
Öğrenciler, organizasyon sebebiyle vakfın kurucu başkanı olan, 20 senelik bir birikime ve sivil toplumculuk hatırasına sahip. girişimci, iş insanı, mimar, turizmci ve pek çok STK’nın da kurucusu ve yönetim kurulu mensubu olan Emel Uslu Atik ile vakıf yöneticilerine teşekkür etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.