adplus-dvertising

8 şiddetinden büyük deprem bekleniyor!

Mart ayında yaşanan 8.1 ve 7.4 büyüklüğündeki depremlerin sonrasında yayınlanan yeni araştırma, devasa fay hattında büyük bir kırılmanın gerçekleşebileceğini ortaya koyuyor.
Takip et
8 şiddetinden büyük deprem bekleniyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

4 Mart’ta yerel saatle 02.27’de 7.4’le başlayan deprem fırtınası, haritalarda fakat bir nokta gibi görünen küçük adada saatler içinde kasırgaya dönüşmüştü.

Yeni Zelanda’ya bağlı Kermadec Adaları’nda sabah 08.28’de ise bu defa 8.1 büyüklüğünde bir sarsıntı kaydedildi, şok dalgaları yüzlerce kilometre mesafeye yayıldı.

Öyle ki Kermadec Adaları açıklarında büyüklükleri 6.3’ü bulan yüzlerce artçı deprem gerçekleşti, 800 kilometreden fazla uzaklıktaki Yeni Zelanda’nın doğu kıyıları için tsunami uyarısı verildi.

Yeni Zelanda Acil Vaziyet Ajansı sahil kesiminde yaşayanlardan evlerinden acil biçimde ayrılıp yüksek yerlere çıkmalarını istedi, duyurunun sonrasında otomobillerine binip tepelere kaçmak isteyenler yollarda trafiğe neden oldu.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı tepelerde tsunamiyi bekleyenlerin fotoğraflarını servis etti, Reuters ise Tokomaru Körfezi’ne gelen dalgaların görüntüsünü geçti.

Büyük depremlerin sonrasında neyse ki kıyılarda korkulan olmadı, yerin 30 kilometre altında gerçekleşen 8.1’in yol açtığı tsunami dalgalarının boyu birkaç metreyi geçmedi.

YENİ ARAŞTIRMA AÇIKLANDI

Deprem fırtınasının anıları halen tazeyken, bilim insanlarının açıkladığı yeni bir araştırma her an yeni bir sarsıntının beklendiğini ortaya koydu. Yeni çalışmaya göre, devasa fay hattında 8’den büyük yeni deprem olacak.

Victoria Üniversitesi’nin Wellington modellemesi, önümüzdeki 50 sene içinde Güney Adası fay hattında yüzde 75’lik bir deprem ihtimalini gösteriyor.

Üstelik modellemeye göre, bu deprem 8 yahut daha yüksek büyüklükte olacak. Bilim insanı Jamie Howarth, bir sonraki depremin 8 yahut daha yüksek büyüklükte olma olasılığının yüzde 82 olduğunu belirtiyor.

Victoria Üniversitesi kıdemli öğretim görevlisi Jamie Howarth, göl ve bataklıklardaki tortuları araştırarak son 20 Alp Fayı depremini inceledi ve büyük bir deprem ihtimalinin düşünülenden çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Jamie Howarth, “Geçmişteki deprem kayıtlarından, önümüzdeki 50 sene içinde 7 yahut daha büyük bir deprem ihtimalinin ortalama yüzde 75 olduğunu belirleyebiliriz” ifadesini kullandı.

Howarth, “Bir sonraki depremin 1717’deki büyük depremin bir benzeri olmasını bekliyoruz, bu da tahmini büyüklüğünün 8.1 olabileceği manasına geliyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.