8 Mayıs Dünya Talesemi Günü

Talesemi günü nedir? Talesemi ne demek! Bugün 8 Mayıs Dünya Talesemi Günü... Talasemi ve öbür kalıtsal kan hastalıklarının önemini vurgulamak ve toplumda farkındalık yaratmak ismine, 1993 senesinden bu yana bütün dünyada 8 Mayıs “Dünya Talasemi Günü” olarak anılıyor.

Bugün, halk sağlığı problemi olan talasemi ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Vatandaşlar ise “Talasemi nedir? Talasemi belirtileri nelerdir?” sorularının cevabını araştırıyor. İşte talasemi ile ilgili merak edilen ayrıntılar. ..

Talasemi ya da öbür ismiyle Akdeniz Anemisi (ateşi); dünyada ve ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde sık görülen ailesel geçişi olan kalıtsal kan hastalığıdır. 1993 senesinden bu yana 8 Mayıs “Dünya Talasemi Günü” olarak anılıyor. Mühim bir halk sağlığı problemi olan Talasemi hastalığının gündemde tutulması ve toplumun bilinçlendirilmesi sağlıklı nesil için önem taşıyor.

TALASEMİ HASTALIĞI NEDİR?

Talasemi Hastalığı; kan, vücudun, organ ve dokularını besleyen ve atıkları uzaklaştıran hayati bir sıvıdır. Toplam kan hacminin %45’ini kırmızı kan hücreleri dediğimiz alyuvarlar (eritrositler) yaratır. Alyuvarlar içerdikleri hemoglobin ile dokulara oksijen taşırlar. Hemoglobin yapısında bulunan globinin sentez bozuklukları ‘’Hemoglobinopati’’ olarak isimlendirilen hastalıklara yol açar. Bu hastalıklar arasında yer verilen Talasemiler içinde ülkemizde en sık Beta Talasemi görülmektedir. Beta Talasemi ’de (Akdeniz Anemisi) hemoglobinin yapımında yetersizlik ve bozukluk sebebiyle kanın doku ve organlara götürdüğü oksijende azalma olmaktadır. Buna bağlı olarak da Talasemi kendisini deride solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı, gelişme geriliği gibi belirtilerle gösterir. Bazı vakalarda demir eksikliği anemisi ile beraber görülmekle birlikte, sıklıkla demir eksikliği anemisi ile karıştırılabilmekte ve bu sebeple özel testle tanının kesinleştirilmesi önem arz etmektedir.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı