8 Bin Kişinin Ekmek Kapısı

Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde, üretimi yapılan kırmızı biberler, daha sonra temizleniyor ve kurutuluyor. Daha sonra toz biber haline getirilip, satışı yapılan kırmızı biberler, 8 bin kişiye iş sağlıyor.

İslahiye ve Nurdağı’nda yaklaşık olarak 30 bin dönüm alanda kırmızı biber üretimi yapılıyor. Bu yıl 56 bin ton hasat beklenen kırmızı biberlerin, aflatoksinle mücadele kapsamında temizlikleri de yapılıyor. Bu temizlik işlemi bir sektör haline geldi ve 8 bin kişiye istihdam sağladı.

Türkiye’nin kırmızı biber ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılandığı Gaziantep’te, biberlerin temizlenmesi süreci yeni bir sektör haline geldi. Öyle ki, bu sektörde artık 8 bin kişi istihdam ediliyor.

DAHA ÇOK EV KADINLARI ÇALIŞIYOR

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, “Fabrikaların yanında, ilçe merkezlerinde ve yakınlarda bulunan mahallelerde çöp çekme alanları bulunuyor. Buralarda yaklaşık 8 bin kişi çalışıyor. Tarladan alınan kırmızı biberler bu çöp çekme alanlarına gidiyor. Buralarda çalışanlar günlük ortalama 70 lira kazanıyor” ifadelerini kullandı. Sektörde özellikle ev kadınları çalışıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı