adplus-dvertising

73 yaşında üniversite mezunu oldu, kep fırlattı

Aydın’ın Efeler ilçesinde 73 yaşındaki astsubay emeklisi Kemal Benli, görev yaptığı dönemde kazandığı fakat yarım bırakmak mecburiyetinde kaldığı üniversite hayalini ‘öğrenci affı’ ile gerçekleştirerek okuduğu bölümden mezun oldu. Gençlere örnek olan Benli, “Sıradaki hedefim Hukuk Fakültesi” şeklinde konuştu.
Takip et
73 yaşında üniversite mezunu oldu, kep fırlattı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ortaokuldan sonra astsubay olan ve önce liseyi dışarıdan bitiren Kemal Benli, Erzurum Atatürk Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazanarak kayıt yaptırmasına karşın çeşitli sebeplerden dolayı üniversite eğitimine devam edemedi. Okulunu dondurmak mecburiyetinde kalan Benli, emekli olduktan sonra 2018 senesinde çıkan öğrenci affından faydalanarak öğrenciliğe geri döndü. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne yatay geçiş ile kaydını aldıran Benli 4 sene torunu yaşındaki gençlerle aynı sırayı paylaştı. Başarılarla dolu geçen eğitim yaşamının sonrasında ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in de katıldığı mezuniyet töreninde cübbe giyip kep takan Benli, şimdilerde hayalini kurduğu okulundan mezun olmanın mutluluğunu yaşıyor.

“Öğrenci affı ile geri döndüm”

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü çok sevdiğini fakat çalıştığı dönemde çeşitli sebeplerle bırakmak mecburiyetinde kaldığını söyleyen Kemal Benli, “1987 senesinde Kars Sarıkamış’ta görev yapıyordum. Alman Dili ve Edebiyatı’nı okumak istediğim için sınavlara girdim ve kazandım. Kazandığım üniversite Erzurum’da görev yerim ise Sarıkamış’ta olmasından dolayı izin, rapor ve benzeri gibi durumlarla 1-2 ay anca eğitimime devam edebildim. Ardından hem iş hem de eğitim aynı anda yürümedi ve bölümümü dondurmak mecburiyetinde kaldım. 2018 senesinde bir öğrenci affı çıktı ve ben de bu aftan faydalanarak kayıt yeniledim. Ardından yatay geçiş yaparak kaydımı Erzurum’dan Aydın Adnan Menderes Üniversite aldırarak tekrardan eğitim yaşamıma başladım” şeklinde konuştu.

73 yaşında üniversite mezunu oldu, kep fırlattı

“Öğrenmenin yaşı yok”

Öğrenmenin yaşının olmadığını söyleyen Benli, “Allah’ın gönderdiği güzel kitap olan Kur’an-ı Kerim’de, ‘Şayet yeryüzündeki ağaçlar kalem, deniz de arkasından yedi deniz katılarak (mürekkep olsa) gene Allah’ın sözleri (yazmakla) tükenmez’ denilir. O zaman bizler de Allah’ın bizlere öğretmek istediği bilgileri biz neden öğrenmeyelim ki? Öğrenmenin yaşı yok. Bilgi, yolumuzu aydınlatan en mühim, en büyük ve en güzel ışıktır. Bu bölümde ben düşünebilmeyi, doğru düşünebilmeyi, muhakeme edebilmeyi ve doğru karar verebilmeyi öğrendim. Çalışırsanız zor değil, burada sizin göreviniz yalnızca çalışmak. Buraya bir diploma alabilmek için değil, öğrenmek için geleceksiniz. Siz zaten gayret gösterdiğinizde öğreniyor, öğrendiğinizde de güzel notu hak ediyorsunuz. Sizi değerlendiren hocalarınız sizin gayretinizi gördüğünde size hak ettiğiniz notu zaten veriyor” diyerek konuştu.

“Sıradaki hedefim Hukuk Fakültesi”

Astsubay emeklisi Benli, sınavsız ikinci üniversite hakkından yararlanarak Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümü’ne kayıt yaptırdığını fakat derslerin fazlalığından dolayı öncelikli olarak Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne ağırlık verdiğini sözlerine ekleyerek, “Adalet Bölümü’ne de kayıt yaptırmıştım. Bu bölümle beraber 20-22 ders oldu. Dolayısıyla bu biraz bana ağır geldi. Buradaki derslerimi aksatmamak ismine o bölümü biraz beklemeye aldım ve dondurdum. Şuanda bu bölümden mezun oldum, artık Adalet Bölümü’ne devam edeceğim. İnşallah kısa sürede onu da bitirip olursa sınavlara girip kazanabilirsem dikey geçiş ile Hukuk Fakültesi’ne geçmek istiyorum. Hazreti Muhammed (S.A.V.) efendimizin ‘Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz’ hadis-i şerifine uyarak ben de okuyorum” ifadelerini kullandı.

73 yaşında üniversite mezunu oldu, kep fırlattı

“Öğrencilere örnek oldu”

ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kamil Can Bulut, “Kemal bey bizim en iyi öğrencimiz desem yalan olmaz. Kendisi, hem azmi, hem isteği ile gerçekten bölümümüze ve bölümümüz öğrencilerine çok büyük katkılarda bulundu. Öğrencilerimize hem bir arkadaş hem de bir ağabey oldu. Kemal beyin zaten ciddi bir alt yapısı var, çok okuyan bir insan. Derslerde de gösterdiği performansı ile öğrenci arkadaşlarımıza örnek oldu” şeklinde konuştu.

“Kemal amca gibi öğrencilerimizin artmasını isterim”

İleri yaştaki insanların eğitimlerinden vazgeçmediklerini gördükçe mutlu olduklarını söyleyen ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Gökhan Şefik Erkurt, “Kemal amca bizim en genç, en dinamik öğrencimiz. Kendisi öbür öğrencilerimize; çalışkanlığı, disiplini, bilime verdiği önem ve bize aşıladığı edep ile örnek olan biri. Kendisi burada bizim öğrencimiz olsa da biz de kendisinden yaşama dair çok şey öğrendik. Karşılıklı çok şey nasiplendik. Çok güzel günler geçirdik ve kendisini mezun ettik. Kendisi ile çok harika bir deneyim yaşadık” biçiminde konuşarak, Benli gibi ileri yaşta öğrencilerinin daha da artmasını temenni etti.

73 yaşında üniversite mezunu oldu, kep fırlattı

“Biz de kendisinden çok şey öğrendik”

Kemal Benli’nin 4 sene boyunca dersine girdiğini ve kendisinin de Benli’den tarihi konularda çok şey öğrendiğini söyleyen ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Mensubu Doç. Dr. Meryem Nakiboğlu, “Ben de Kemal beyin 1’inci sınıftan son sınıfa kadar 4 yıl boyunca derslerine girdim. Kendisi ile yeri geldi hoca-öğrenci, yeri geldi abi-kardeş olduk. Kemal bey dersleri, kişiliğiyle, yardımseverliğiyle gerçekten müstesna bir kişilik. Ben kendisine aynı zamanda ‘bilgem’ diyorum. Çünkü ben de kendisinden bazı konularda çok istifade ettim. Özellikle tarihi konularda sağ olsun darda kaldığımda kendisi benim hocam oldu. İyi ki Kemal bey bizim bölümümüze gelmiş ve kendisi ile çok kıymetli bir 4 senesi beraber geçirdik” şeklinde konuştu.

“Kemal amca ile aynı sınıfta olmak bizim için bir şans oldu”

Üniversitede 73 yaşındaki bir öğrencinin alışılagelmişin dışında bir vaziyet olduğunu fakat Kemal Benli ile aynı sınıfta olmanın kendileri için bir şansa dönüştüğünü kaydeden Benli’nin sınıf arkadaşı Cansu Bingül şunları belirtti:

“Biz burada hocalarımızdan bölümümüzle ilgili bilgiler öğrenirken, Kemal amcadan da yaşama dair şeyler öğrendik. O hiç bizden büyükmüş gibi davranmadı, adeta bizim akranımız gibiydi. Derslerimiz güzel geçiyordu. Kemal amca gibi biriyle aynı sınıfta olduğumuz için kendimizi talihli bir sınıf olarak görüyorum. Dışarıda bir aktivite olduğu zaman kendisi hiç geri kalmaz, bizimle birlikte olurdu. Hiçbir zaman ne biz onu kendimizden, ne de o bizi kendinden farklı ve ayrı görmedi.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.