adplus-dvertising

71 yaşındaki baba 22 yaşındaki oğluyla aynı üniversitede aynı bölümü kazandı

Bayburt’ta yaşayan baba ve oğlu üniversite sınav neticelerinin açıklanmasıyla beraber aynı bölümleri kazandılar.
Takip et
71 yaşındaki baba 22 yaşındaki oğluyla aynı üniversitede aynı bölümü kazandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Aynı üniversitede eğitim görecek olan babayla oğlu İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü’nde beraber okumanın heyecanı içerisinde olduklarını bildirdiler. Uzun senelerdir gazetecilikle ilgilenen, araştırmacı yazar olarak bilinen ve Bayburt tarihi üstüne incelemeleri ile tanınan 71 yaşındaki Veysel Gider, 4 çocuğunun en küçüğü olan Mürsel Yusuf Gider ile beraber hayalini kurduğu Tarih Bölümü’nde 4 sene boyunca aynı sıraları paylaşacak.

Babasıyla beraber okuyacaklarını öğrendiği anlarda mutluluktan havalara uçtuğunu belirten 22 yaşındaki Mürsel Yusuf Gider, derslerin başlamasını heyecanla beklediğini kaydetti.

Baba okula gündüz, oğlu gece gidecek

Aynı üniversiteyi, aynı fakülteyi hatta aynı bölümü oğluyla kazandığını belirten Veysel Gider, kendisinin gündüz programına, oğlunun da gece (ikinci öğretim) programına yerleştiğini söyledi. Aralarındaki tek farkın kendisinin gündüz, oğlunun gece okula gitmesi olduğunu ifade eden Veysel Gider, “Bu sene Allah nasip etti, Tarih Bölümü’nü oğlumla beraber kazandık. O ikinci öğretimi yani akşam programını kazandı, ben gündüz öğrenimini kazandım” şeklinde konuştu.

“İnsan için en mühim şey okumak”

Okumayı sevdiğini ve yaşamı boyunca sayısızca kitap okuduğunu vurgulayan Veysel Gider, “Okumak çok güzel bir şey. Müslüman olarak da inandığımız bir şey var ki o da şu, Allah ayetleri ilk olarak indirdiğinde ‘İkra’ diyerek buyurmuştur, oku demiştir. Bizler de oku emriyle şereflendirilmiş dinin mensuplarıyız. Okumanın değerini buradan anlamak çok zor olmasa gerek, buradan okumanın değerini açıkça görebiliyoruz. Kişisel olarak okumayı seven birisiyim, binlerce kitap okudum şu ana kadar. Bayburt’ta sanıyorum ki benden fazla kitap okuyan yoktur, rakip tanımıyorum” dedi.

6 tercih içinden ilk tercihi olan Tarih Bölümü’ne yerleşti

Üniversite tercihi yaptığı dönemde özellikle Tarih ve Edebiyat bölümlerini istediğini vurgulayan Veysel Gider, ilk tercihinin gelmesinden dolayı mutluluk işittiğini dile getirerek, “Bu sene da Allah nasip etti, sınava girdim 6 bölüm tercih ettim. Özellikle ağırlıklı olarak tarih ve edebiyat üstüne sıralamada yer verdim, ardından 1’nci tercihim olan Tarih Bölümü’nü kazandım, nasibimizde o varmış” diyerek konuştu.

“Oğlumla birbirimizden faydalanarak okulu bitireceğiz”

Okul yaşamları boyunca baba oğul birbirlerine yararlı olacaklarını kaydeden Veysel Gider, “Ben öyle sanıyorum ki beraber birbirimizden faydalanacağız. Benim ondan yararlanacağım konular var çünkü daha delikanlı yaşta. Onun benden faydalanacağı alanlar var özellikle belgeler manasında. İyi olur diyerek düşünüyorum, beraber güzelce okulumuzu okuyup, 4 senesi en verimli biçimde tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

“Babamla aynı sıraları paylaşacağım için hem mutlu, hem gururlu, hem de şanslıyım”

Aynı sıraları babasıyla beraber paylaşmanın gururu ve mutluluğu içerisinde olduğunu vurgulayan Mürsel Yusuf Gider, “Babamın da az önce dediği gibi, beraber üniversiteyi kazandık. İkimizde ilk tercihimizde Tarih Bölümü’nü yazdık. Ben ikinci öğretimi seçtim, babam birinci öğretimi yazdı. Mutluyum, daha fazla gururluyum. Çünkü babamla beraber aynı üniversiteyi öncelikle aynı sınıfı paylaşıyoruz. Sabahçı ve akşamcı olduğumuz için belki beraber olamayacağız ama ortak derslerde ya da başka biçimde muhakkak bir araya geleceğiz. Benim burada şansım ne oldu derseniz eğer babam tarihçi, tarih konusunda yardımı verecek kişi kendisi. O konuda da gerçekten kendimi talihli buluyorum” sözlerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.