adplus-dvertising

68’inci Sait Faik Hikâye Armağanı’nın kazananı belli oldu

68’inci Sait Faik Hikâye Armağanı’nın bu seneki kazananı belli oldu. Ödül, Kâmil Erdem’in ‘Yok Yolcu (Sel Yayınları)’ isimli kitabına layık görüldü.
Takip et
68’inci Sait Faik Hikâye Armağanı’nın kazananı belli oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şair, öykü ve roman yazarı Sait Faik Abasıyanık anısına her sene bir öykücüye verilen ‘Sait Faik Hikâye Armağanı’ yeni sahibini buldu. Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle 68’inci defa gerçekleştirilen yarışmada, yazar Kâmil Erdem ödüle değer görüldü.

Doğan Hızlan’ın başkanlığını üstlendiği, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Murat Gülsoy, Beşir Özmen (Darüşşafaka Cemiyeti Temsilcisi) ve Metin Celal’den oluşan Seçici Kurul, 68’inci Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, ‘Yaşamı, toplumu, bireyler arası ilişkileri incelikli gözlemleriyle, dile hâkim, şiirsel ve özenli bir anlatımla, ustaca yansıtmasından dolayı’ Kâmil Erdem’in Yok Yolcu isimli kitabına oybirliğiyle vermeyi kararlaştırdı.

Sait Faik Hikâye Armağanı
Verilen bilgiye göre, 1955’te yazarın annesi Makbule Abasıyanık tarafından kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten beri Darüşşafaka Cemiyeti tarafından veriliyor. Sait Faik’in annesi Makbule Abasıyanık’ın vasiyetnamesi doğrultusunda dönemin ileri gelen edebiyat ustalarından yaratılan jüri, o sene içinde yazılmış en iyi hikâye kitabını seçerek ‘Sait Faik Hikâye Armağanı’nı veriyor. Her sene yazarın ölüm sene dönümünde verilen Armağan, 2012’den bu yana Darüşşafaka Cemiyeti ile Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile iş birliğiyle düzenleniyor. Hikâye Armağanı’nın jürisinde Doğan Hızlan (Jüri Başkanı), Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Prof. Dr. Murat Gülsoy, Beşir Özmen ve Metin Celal yer alıyor.

Her sene yazarın vefat sene dönümü olan mayıs ayında verilen armağanı geçen sene, ‘Deli Tarla’ adlı kitabı ile Şermin Yaşar almıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.