adplus-dvertising

67 milyon liralık vurgunun detayları ortaya çıktı

Telefonda dolandırıcılık taktiğiyle 67 milyon TL’lik vurgun yapan çeteye yönelik İstanbul merkezli 9 ilde gerçekleştirilen operasyonda 36 şüpheli gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 36 şüpheli işlemlerinin tamamlanmasının sonrasında adliyeye sevk edilirken, 67 milyon liralık vurgunun ayrıntıları da gün yüzüne çıktı.
Takip et
67 milyon liralık vurgunun detayları ortaya çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şişli’de Nevra K. adlı bir kadını 6 ay içerisinde 50 milyon liradan fazla dolandıran çete, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından İstanbul merkezli 9 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonla çökertilmişti. Şanlıurfa, İzmir, Antalya, Kocaeli, Kırşehir, Bursa, Edirne ve Adana’da yapılan çalışmalar neticesi belirlenen 43 kişilik dolandırıcı çetesinin 36 mensubu kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı.

67 milyon liralık vurgunun detayları ortaya çıktı

Vurgunun ayrıntıları gün yüzüne çıktı

Nevra K. adlı iş kadınını telefonla arayarak kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan çete, kadından 6 ay boyunca parça parça 50 milyon liradan fazla para ve çeşitli ziynet eşyaları aldı. Terör örgütünün mallarına el koyacağını ve yardımcı olmak istediklerini belirtip kendilerini devlet görevlisi olarak tanıtan çete mensupları kandırdıkları kadına evlerini, iş yerlerini dahi sattırdı. Çete mensupları alabilecekleri sonrasında Nevra K.’ya kredi de çektirdi. Evlerini, iş yerlerini, parasını ve ziynet eşyalarını kaybetmesinin sonrasında Nevra K., kirada oturmaya başladı. Nevra K. olaylar başlamadan kısa bir müddet önce 10 gün ara ile hem annesini hem babasını kaybetmişti. Dolandırıldığının farkında olmayan kadın, vaziyeti polis ekiplerinden öğrendi.
Bir öbür mağdur Ceren A. ise çeteye 1 milyon dolar kaptırdı.

67 milyon liralık vurgunun detayları ortaya çıktı

Operasyon için düğmeye basıldı

Bir ihbar üstüne harekete geçen polis ekipleri, mağdur kadına vaziyeti bildirdikten sonra geniş çaplı bir operasyon başlattı. 1 ay saha çalışması ve 3 aylık bir teknik ve fiziki çalışmanın sonrasında 9 ilde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. 43 kişilik dolandırıcı çetenin 36 mensubu yakalanarak gözaltına alındı. Çete mensuplarına ait 52 tane lüks araç, 24 tane arsa tapusu, 8 milyon değerinde bir villa, lüks bir güzellik salonu belirlendi. Çetenin kurbanlarından aldıkları parayla satın aldıkları tespit edilen bu mal varlıklarının hepsine operasyondan 1 gün önce el konuldu.El konulan mal varlıklarının çoğu ise çete içerisinde yer verilen 5 kadının üstüne yapılmıştı.

Takip edildiklerinin farkında olmayan çete mensuplarını rahat tavırları ele verdi. Şanlıurfa’da yaşayan bir çete mensubu İstanbul’a gelerek Nevra K.’dan para almasının sonrasında eşi ile beraber alışveriş yaparak Şanlıurfa’ya dönerken görüldü. Çetenin elebaşı M.Ç. ise düzenlenen eş zamanlı operasyonla Antalya’da yakalandı. Dolandırılan mağdurların bilgilerinin ise bir hackerdan alınmış olduğu şüphesi üstünde de duran polis ekipleri, operasyonda ele geçirilen bir tane dizüstü bilgisayarı inceliyor.

43 kişilik çetenin 36 mensubu 3 gün süren sorgulamanın sonrasında adliyeye sevk edildi. Firari vaziyette olan 7 kişinin ise yakalanması için çalışmalara devam edildiği öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.