65 yaş aylığı ne zaman verilecek, Yaşlılık aylığı şartları neler?

65 yaş haziran aylığı ne zaman yatacak? Devlet tarafından muhtaç durumdaki vatandaşlara ödenen 65 yaş aylığı haziran ayında ne zaman ödenecek sorusu araştırılmaya başladı. Peki 65 yaş aylığı nedir, 65 yaş aylığı hangi aylarda ödenir ve başvuru şartları nelerdir?

Devlet tarafından 65 yaş ve üzeri muhtaç vatandaşlara yapılan yardımlardan biri olan yaşlılık aylığı haziran ayında ne zaman ödenecek incelemesi başladı. 65 yaş aylığı gibi sosyal yardım ödemelerinde kişi başına gelire bakılarak muhtaçlık vaziyeti belirleniyor. 65 yaş aylığı ne kadar oldu? 65 yaş aylığı müracaat ve alma koşulları nelerdir?

Yılda iki defa zamlanan yaşlılık aylığı Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödeniyor. Gelirin yanlış beyan edilmesi, usulsüzlük, sahte belge gibi vaziyetler belirlenirse 65 yaş maaşı hemen kesiliyor.

Yaşlılık aylığı ne kadar oldu: 65 yaşını doldurmuş fakir vatandaşlara bağlanan aylık 637 liradan 672 liraya çıktı. 65 yaş aylığından faydalanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelir yahut aylık alınmaması, nafaka bağlanmamış olması yahut nafaka bağlanması mümkün olmaması gerekiyor.

Çocuklarının yanında yaşayan yaşlılar için yapılan gelir testinde, daha önce beraber yaşadıkları çocuklarının ve torunlarının gelirleri de dikkate alınıyordu. Bu uygulamaya son verildi. Artık yalnızca kendilerinin ve varsa eşlerinin kişi başına düşen yaklaşık aylık gelirinin net asgari ücretin 3’te 1’inden az olması şartı aranıyor. 2020 senesi için bu rakam 701 liraya karşılık geliyor. Evi, tarlası vs hesaplanarak toplanan geliri kişi başına aylık 701 liranın altında olan 65 yaş üzerindeki vatandaşlara yaşlılık aylığı bağlanıyor.

Bununla beraber hala bazı il ve ilçelerde eski uygulama kapsamında işlem yapıldığı görülüyor. Anne babaya 65 yaş aylığı bağlanırken, çocuklarının ekonomik vaziyetini dikkate alan il ve ilçeler bulunuyor.

65 yaş aylığı başvurusu: Yaşlılık maaşından faydalanmak için adresin bağlı bulunduğu Kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmak gerekiyor. Başvuruda, nüfus kayıt örneği, aylık talebi vasi tarafından yapılacaksa mahkeme tarafından verilmiş vasilik kararı olması gereklidir. Kaymakamlıkta doldurulan ‘Yaşlılık Aylığı Müracaat Formu’ mal müdürlüklerine ya da defterdarlıklara verilecektir.

Yaşlılık aylığı koşulları:

– Hiçbir sosyal güvencesi olmayan (SSK, Emekli Sandığı, Bağkur),

– 65 yaşını doldurmuş

– Aylık geliri muhtaçlık sınırının altında olan

– SGK’ya prim ödemeyenler Kaymakamlığa müracaatta bulunabilirler.

Ayrıca nafaka alan, asgari ücretin 1/3’ünden (üçte birinden) fazla olan kişiler yaşlılık aylığı alamaz.

65 yaş aylığı nereden alınır: Emeklilik aylığına hak kazanıldıktan sonra ilk maaş ikametgahın olduğu ilçedeki bir Ziraat Bankası’na yatırılır. Sonraki ödemeler PTT üstünden yapılır.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı