60 yaş üstü kişiler ve eşleri için aşı randevu sistemi açıldı

Koronavirüs aşı randevu sistemine 60 yaş üstü vatandaşlar ve eşleri için tanımlama yapıldı. Buna göre Türkiye'de aşılama sisteminde yeni bir aşamaya geçilmiş oldu.
Takip et
60 yaş üstü kişiler ve eşleri için aşı randevu sistemi açıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, cumartesi günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kovid-19 aşı programında yeni gruba geçildiğini duyurdu. Koca, “Aşısı sisteme tanımlanmış olan vatandaşlarımız 60 yaş üstü vatandaşlarımız eşleri ile beraber randevu alarak aşılarını olabilecekler. Öte Yandan bazı risk grupları da programa dahil edildi.” bilgisini paylaştı.

YENİ AŞAMADA KİMLER RANDEVU ALIP AŞI OLABİLECEK?

Bakan Koca’nın paylaşımına göre risk grubundaki morbid obez, malign tümörü olan kanser ve diyaliz hastaları, down sendromlular ve immuno supresif tedavi alanlar da öncelikli aşı olmak için sisteme tanımlandı.

Koca’nın açıklamalarının sonrasında, randevu sistemi bu risk grubundakiler aşılarını tespit edilen sağlık kuruluşlarında yaptırabilecek.

AŞILAMA BELİRLENEN TAKVİME GÖRE DEVAM EDECEK

Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulunun yarattığı takvim doğrultusunda tamamlanacak.

Vatandaşlar, Kovid-19 aşısına ilişkin vaziyetini e-Nabız hesabından yahut 2023’e kısa mesaj göndererek öğrenebilecek.

Aşı olacak grup arasında yer verilen kişiler randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendirilecek, vatandaş, tarihi geldiğinde randevu aldığı sağlık kuruluşuna gidecek.

Aşıyı uygulayan sağlık personeli vatandaşın 2. doz randevusunu da yaratacak, bu randevunun bilgileri de kısa mesajla iletilecek.

Aşı uygulaması için vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız hesabı üstünden randevularını değiştirilebilecek.

Koronavirüs aşısı için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üstünden https://www.mhrs.gov.tr/ yahut 182’den randevu alınarak başvurulabilinecek.

AŞILAMA TAKVİMİNDE SÜREÇ

Çin’den 30 Aralık 2020’de Türkiye getirilen CoronaVac aşısına, 14 gün süren analizlerin sonrasında 13 Ocak 2021’de “Acil Kullanım Onayı” verildi. Aynı gün Ankara Şehir Hastanesinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu mensupları aşının ilk dozunu oldu.

Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığınca tespit edilen “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi”ne göre, 14 Ocak’ta ülke genelinde toplumsal aşılama başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 14 Ocak’ta Ankara Şehir Hastanesi’ne gelerek aşısını yaptırdı.

Aşılama takvimine göre uygulanan toplumsal aşılamada, ilk aşamada 14 Ocak’ta sağlık çalışanlarına ilk doz aşı uygulaması yaşama geçirildi.

Sağlık çalışanlarının sonrasında öbür grupların aşılanması aşamasına geçildi. Bu kapsamda, 19 Ocak’ta huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile onların bakımından sorumlu kişilerin yanı sıra 90 yaş ve üstündekiler evlerinde aşılandı.

Bilim Kurulunun değerlendirmesi ardından 21 Ocak’ta 85 yaş ve üstündeki vatandaşlar da evlerinde aşılanmaya başlandı.

Öte yandan, 21 Ocak’ta eczane ve ecza deposu çalışanları ile eczacılık fakültelerinin stajyer öğrencilerinden isteyenler aşının ilk dozunu oldu.

Program dahilinde 25 Ocak itibarıyla 80 yaş ve üstü, 27 Ocak’tan itibarense 75 yaş ve üstündeki vatandaşlar, sağlık kuruluşlarından randevularını alarak aşılarını yaptırdı.

Sağlık çalışanlarına ilk doz sonrası 28 günün tamamlanmasını takiben 11 Şubat’ta KorononaVac aşısının ikinci doz uygulaması başladı.

Kovid-19 ile mücadele sürecindeki aşılama kapsamında, 11 Şubat’ta 70 yaş ve üstündeki vatandaşlar da sisteme tanımlandı. Aşı hakkı tanınan ve randevularını alan 70 yaş üzeri vatandaşlar, tespit edilen sağlık kuruluşlarında aşılarının ilk dozunu olmaya başladı. Bu yaş grubu, 28 gün sonra ikinci doz aşılarını oldu.

12 Şubat’ta ise 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile bu kişilerin 60 yaş ve üstündeki eşlerinin ilk doz aşılarının uygulanmasına başlandı.

Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda 13 Şubat itibarıyla kritik kamu hizmetlerinin aksamadan sürdürülebilmesini temin etmek ve topluma örnek olunması maksadıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın davetinin sonrasında, kabine mensupları ve üst düzey devlet yöneticileri de aşılanmaya başlandı.

24 Şubat’ta Kovid-19 aşısının ilk dozunu olan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, öğretmenlerin sağlık kuruluşlarında aşılarını yaptırabileceklerini bildirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.