adplus-dvertising

6 Mayıs Cuma hutbesinin konusu ne, Cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her hafta kaleme alınan, içeriğinde günlük hayat ve dini konularda bilgi ve Müslümanlara öğütler yer verilen Cuma Hutbesi 6 Mayıs 2022 tarihli olarak diyanet resmi internet sitesi üstünden okumaya sunuldu
Takip et
6 Mayıs Cuma hutbesinin konusu ne, Cuma namazı saat kaçta kılınacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

6 Mayıs Cuma günü camilere gidecek olanlar ‘Cuma namazı saat kaçta?’ sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki, hangi ilde saat kaçta Cuma namazı kılınacak?

Cuma namazı saat kaçta kılınacak 6 Mayıs 2022

İstanbul 13.06

Ankara 12.50

İzmir 13.13

Antalya 12.59

Trabzon 12.23

Erzurum 12.17

Diyarbakır 12.21

Cuma hutbesi 6 Mayıs

ŞÜKÜR SANA EY ŞEKÛR

Muhterem Müslümanlar!

Geliniz, şu mübarek Cuma saatinde, Cenab-ı Hakkın bizlere ihsan ettiği sayısız nimetlerinden kimilerini hep beraber tefekkür edelim:

Yüce Rabbimiz, göklerde ve yerde ne varsa tamamını, geceyi ve gündüzü, güneşi ve ayı, tüm yıldızları insanın hizmetine vermiştir. Yağmurun müjdecisi olan rüzgârları göndermiş, yağmurla yaşam verdiği ölü topraktan nice bitkileri, bağları ve bahçeleri çıkarmıştır. Denizleri ve okyanusları insanın emrine vermiş, susuzluğunu giderecek ab-ı yaşam çeşmeleri ikram etmiştir. Geçiminde birçok yarar sağlayan hayvanları insana boyun eğdirmiştir.

Evini ve ailesini, insanoğlu için huzur ve dinlenme yeri kılmıştır. Ona, iyiyi kötüden ayırt edebilecek akıl, hissedebilecek gönül ve nimetlerinden istifade edebilecek duyu organları lütfetmiştir. Hak ve hakikat kılavuzu dinleriyle, hidayet rehberi kitaplarıyla, ahlak ve fazilet örneği rahmet elçileriyle insanları karanlıktan aydınlığa çıkarmıştır.

Aziz Müminler!

İnsandan beklenen, bitmez tükenmez nimetleri kendisine bahşeden Rabbine şükretmesidir. Nitekim yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde buyrulmaktadır: “Artık siz beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, bana nankörlük etmeyin!” (1)

Kulluğumuzun en mühim nişanesi olan şükür, nimetten evvel onu vereni görmek ve düşünmektir. Yüce Mevla’nın lütuf ve ihsanını ikrar etmek, verdiğine rıza göstermektir. Nimetlerin kadir kıymetini bilmek, onlara kör ve sağır kesilmemektir.

Değerli Müslümanlar!

Şükür, yalnızca dildeki hamd ü sena değildir. Şükür, kalpte iman ve teslimiyet, akılda tefekkür ve ibret, uzuvlarda ibadet ve itaattir. Evet, dildeki “Elhamdülillah” şükürdür. Tüm nimetlerin Allah’tan geldiğini bilmek ve nimetlerin en küçüğüne bile rıza göstermek şükürdür. İhlasla işlediğimiz her hayırlı amel şükürdür. Allah’ı anma vesilesi, samimiyet ifadesi namazlarımız şükürdür. Kötülük ve günahlara karşı kalkan olan oruçlarımız şükürdür. Tevhit aşkını ve ümmet olma bilincini kuşandığımız haclarımız şükürdür. Yüce Yaratanımıza sadakatimizin tezahürü zekât, sadaka ve kurbanlarımız şükürdür. İman, ibadet ve itaatimizi güzel ahlakla kemale erdirmek şükürdür.6 Mayıs Cuma hutbesinin konusu ne, Cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Kıymetli Müminler!

Yüce Rabbimiz “Şekûr”dur, kulunun salih amellerine fazlasıyla karşılık verendir. O halde, şükürle Cenab-ı Hakkın rızasına ve sevgisine talip olalım. Ömrümüze şükürle bereket katalım. “Nihayet o gün nimetlerden elbette sorguya çekileceksiniz.” (2) ilahi fermanına cânıgönülden kulak verelim. Hesap günü gelmeden evvel şükreden bir kul olmaya gayret gösterelim. “Hani Rabbiniz, ‘Eğer şükrederseniz size nimetimi daha fazla vereceğim, nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım pek şiddetlidir!’ diyerek bildirmişti.” (3) ayet-i kerimesini çokça tefekkür edelim. Bize yakışanın şükür olduğunu ve şükrün nimetleri artırdığını unutmayalım. Nankörlükten, şükürsüzlükten ve kanaatsizlikten Allah’a sığınalım. Peygamber Efendimizin bize öğrettiği şu duayı dilimizden düşürmeyelim: “Allah’ım! Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım eyle!” (4).

1-Bakara, 2/152.

2-Tekâsür, 102/8

3-İbrâhîm, 14/7.

4-Ebû Dâvûd, Vitr, 26; Nesâî, Sehiv, 60.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.