adplus-dvertising

6 ila 11 yaşındaki kız öğrencilere cinsel istismarda bulunan öğretmene 79 yıl hapis!

6 ila 11 yaşındaki kız öğrencilerine cinsel içerikli görüntüler izletip tacizde bulunduğu iddia edilen öğretmen için verilen hapis cezasına itirazda bulunulmuştu. Mahkeme bozulan kararla ilgili yeniden yargılama yaptı ve emekli öğretmen Adil Şahintürk'e 79 yıl hapis cezası verdi.
Takip et
6 ila 11 yaşındaki kız öğrencilere cinsel istismarda bulunan öğretmene 79 yıl hapis!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Jandarmaya 17 Mayıs 2014 tarihinde gelen ihbarda Menderes’in kırsal Sancaklı Mahallesi’nde bulunan ilkokulda 22 sene öğretmen ve vekil müdür olarak görev yapan, evli ve 2 çocuk babası Adil Şahintürk’ün 6 kız öğrenciye porno film izletip, cinsel taciz ile istismarda bulunduğu öne sürüldü. Yaşları 6 ile 11 arasında değişen kız öğrencilerinin ifadeleri, psikolog eşliğinde alındı.

Gözaltına alınan ve hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Şahintürk ise sevk edildiği adliyede tutuklandı. İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 15 Ekim 2015 günü görülen duruşmasında ile ilgili 102 sene hapis cezası istenen Şahintürk tahliye edildi. Dava karar aşamasındayken o dönem aynı okulda görev yapan öğretmen Saadet Özkan’ın Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayeti ile konu tekrar gündeme geldi. 26 Haziran 2016’da görülen duruşmada sanık Adil Şahintürk tekrardan tutuklandı.

Adli Tıp raporlarının beklenmesi sebebiyle uzayan yargılama sürecinde, savcı, Adil Şahintürk’ün 4 kız öğrenciye yönelik ‘zincirleme cinsel istismar’ ve ‘müstehcen yayın izletmek’ suçundan 170 sene, 2 kız öğrenciye yönelik ‘cinsel istismar’ suçundan 65 sene olmak üzere toplam 235 sene hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. 13 Temmuz 2017 tarihindeki karar duruşmasında mahkeme heyeti, tutuklu sanık Şahintürk’ü, ‘müstehcen görüntü izletmek’ ve ‘cinsel istismar’ suçlarından 79 sene 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanık, öğrencilerden İ.I.’ya ‘müstehcen görüntü izletmek’ suçlamasından ise beraat ettirildi.

İSTİNAF ONADI, YARGITAY’DAN DÖNDÜ

Kararı Bölge Adliye Mahkemesi’nde temyiz eden Adil Şahintürk’ün avukatı, dilekçesinde müvekkilinin suçu işlediğine dair kanıtların yalnızca tanık ve mağdur beyanlarından ibaret olduğunu iddia etti. Avukat, tanık öğretmen Saadet Özkan’nın beyanlarında çelişki bulunduğunu, Özkan ile sanık ile ilgili husumeti olduğunu öne sürdü. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 15’inci Ceza Dairesi, dosya üstünden yaptığı araştırmada sanık ile ilgili mağdur İ.I’ya ‘müstehcen film izletme’ suçundan verilen beraat kararını onadı. ‘Cinsel istismar’ ve ‘müstehcen film izletme’ eylemlerinin sanık tarafından işlendiğinin yasaya uygun olarak yürütülen duruşma neticesi saptandığınıı vurgulayarak, vicdani kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen verilere dayandırıldığını, mahkemenin kararında esasa ve usule aykırılığı bulunmadığını söyledi. Daire 79 sene 6 ay hapis cezasını Yargıtay yolu açık olmak üzere onadı.

KARAR ÇIKTI

Yargıtay ise kararı, usulde eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle bozarak yerel mahkemeye gönderdi. İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrardan yapılan yargılamaya tutuklu sanık Adil Şahintürk, SEGBİS ile katıldı. Taraflar avukatları ise salonda hazır bulundu. Mağdur avukatlarının sanığın en üst sınırdan indirimsiz cezalandırılmasını talep ettiği duruşmada son sözü sorulan Şahintürk, “Suçsuzum. Beraatimi istiyorum” cevabını verdi.

Mahkeme heyeti tutuklu sanığı 4 mağdura ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan önce 8’er sene hapis cezası verdi. Sanığın mağdurlarının okulunda müdür vekili olmasını göz önüne alıp cezaları 15’er seneye çıkardı. Şahintürk, başka bir mağdura ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan da 12 sene hapis cezası verdi. Sanık, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bir mağdura karşı ‘sarkıntılık’ ve ‘müstehcen yayın izletme’ suçlarından aldığı ve temyiz sınırlaması altında kaldığı için kesinleşen 7 sene 6 aylık hapis cezasıyla beraber toplam 79 sene 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

‘KONUŞUN ÇOCUKLAR’

Duruşmanın sonrasında adliye önünde basın açıklaması yapan UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği Başkanı Saadet Özkan, mücadelelerine yurdun her yerinde devam edeceklerini belirtti. Özkan, “Bugün UCİM’in kurulmasına ve bizim binlerce insanı toplamamıza sebep olan 6 öğrenci fitili ateşledi. Çocuklar sizle müjdemiz var. O adam tutuklu. O istismarcı dışarı çıkmadı ve adalet yerini buldu. Mücadelemize yurdumuzun her yerinde devam edeceğiz. Yeter ki sizler huzurlu ve mutlu olun. Bizler, sizler için ses çıkaracağız. Konuşun çocuklar” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.