adplus-dvertising

6 aylık hamile eşini öldüren zanlıya yeniden haksız tahrik indirimi

Konya’nın Çumra ilçesinde 6 aylık hamile eşini pompalı tüfekle öldüren sanığa, müebbet kararın bozulmasının sonrasında tekrardan yapılan yargılamada tekrardan haksız tahrik indirimi yapılarak 23 sene hapis cezası verildi. Olayda yaşamını yitiren hamile kadının kardeşi Rıfat Yıldız, “Tampon yaptı, 112’yi aradı diyerek indirim yaptılar. Benim bacım zaten ölmüş. Verilen karar çok yanlış, ağırlaştırılmış müebbet verilmeliydi” şeklinde konuştu.
Takip et
6 aylık hamile eşini öldüren zanlıya yeniden haksız tahrik indirimi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

16 Aralık 2020 tarihinde Çumra ilçesine bağlı Dineksaray Mahallesinde Ali Rıza Yüzer (35), tartıştığı 6 aylık hamile eşi Sadife Yüzer’i (35) av tüfeğiyle vurdu. Göğsünden vurulan Sadife Yüzer, olay yerinde yaşamını yitirdi. Ali Rıza Yüzer ise babasını telefonla arayıp, eşini öldürdüğünü belirtti. Babasının gelmesinden sonra jandarmayı arayıp eşini öldürdüğünü bildiren Ali Rıza Yüzer, gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine yollandı. Ali Rıza Yüzer ifadesinde eşinin doğacak çocuğun kendisinden olmadığını söylemesi üstüne cinayeti işlediğini ileri sürerken, yapılan DNA testinde çocuğun kendisinden olduğu tespit edildi.

6 aylık hamile eşini öldüren zanlıya yeniden haksız tahrik indirimi

‘Gebe olduğunu bildiğini eşini tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan ve Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davasında tutuklu sanık Ali Rıza Yüzer’e ‘Gebe olduğunu bildiği eşini kasten öldürmek’ suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Daha sonra olayın sonrasında eşinin yarasına tampon yapması ‘iyi hal’ kabul edilen Ali Rıza Yüzer, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından müebbet kararın bozulmasının sonrasında tekrardan yargılama yapıldı. 1. Ceza Dairesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Ali Rıza Yüzer SEGBİS ile katılırken müştekiler ile taraf avukatları salonda hazır bulundu.

6 aylık hamile eşini öldüren zanlıya yeniden haksız tahrik indirimi

Ceza ‘iyi hal’ hal indirimi uygulanıp 23 sene hapis cezasına indirildi

Mahkemede konuşan Sadife Yüzer’in ağabeyi Rıfat Yıldız, “Ben olayı görmedim. Şikayetim devam ediyor. Bacım eşinden çok korkardı ve hamileydi. Bizim yaşamımız karardı. Olaydan 9 ay önce babam vefat etti. Onun mezarlığına dahi gelemedi. Benim kardeşimin ne telefonu ne de sosyal medyası vardı. Zanlı, 2018 senesinde bize baskına geldi. Kardeşim küs gelmişti geri dön diyerek bize silahla baskına geldi. Kardeşim Kurban Bayramında kolunu kırmıştı. Sordum ne oldu diyerek? ‘Düştüm’ şeklinde konuştu. Sanık gece yaşamına düşkündü. Paraları da gece yaşamında yiyordu hep. Sanık kardeşimi tüfekle vurarak öldürmüş. Keşke yaralı bıraksaydı biz baksaydık bacıma” şeklinde konuştu.

Mahkemede son sözü sorulan tutuklu sanık Ali Rıza Yüzer, “Pişmanım çocuklarım için sizlerin gereğini yapmasını isterim” şeklinde konuştu.

Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Gebe olduğunu bildiği eşine karşı kasten öldürmek’ suçundan yargılanan Ali Rıza Yüzer, önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti Yüzer’in duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurup, ‘iyi hal’ indirimi uygulayıp cezayı 23 sene hapis cezasına indirdi.

6 aylık hamile eşini öldüren zanlıya yeniden haksız tahrik indirimi

“Bu karar hepimizin vicdanını sızlatmıştır”

Mahkeme sonrası adliye bina yanında açıklamalarda bulunan Sadife Yüzer’in kardeşi Rıfat Yıldız’ın avukatı Buğra Büyükağaçcı, “İstinaf mahkemesi kararında koşulları oluşmadığı halde gebe eşini öldüren sanık hakkında haksız tahrik indirimi uygulandı. Toplum olarak kadına karşı şiddetle mücadele ettiğimiz bu dönemde istinaf mahkemesinin verdiği bu karar hepimizin vicdanını sızlatmıştır. Yargıtay da bu yanlışın giderilerek doğru kararın verileceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Sadife Yüzer’in kardeşi Rıfat Yıldız ise, “Benim bacım 6 aylık hamileydi. Bacıma 5 el ateş edip yaraya tampon yaptı, 112’yi aradı diyerek indirim yaptılar. Benim bacım zaten ölmüş. Verilen karar çok yanlış, ağırlaştırılmış müebbet verilmeliydi. Bu annesi ile parmak kadar çocuğu öldüren adama nasıl bir iyi hal verilir. Ağırlaştırılmış müebbet verilip bunun çıkmaması gerekir. Yani verilen karar bence yanlış. Ben devletimizin bu konuya el atmasını istiyorum.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.