50 yaş üstü için aşı randevusu açıldı!

Koronavirüsle mücadele döneminde aşılama çalışmalarına devam eden Türkiye'de 50 yaş üstü vatandaşlar için ilk adım atıldı. 50 yaş üstü vatandaşlar bugünden itibaren internet üzerinden yada alo 182 hattından aşı randevusu alabilecekler.
Takip et
50 yaş üstü için aşı randevusu açıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de, yeni tip koronavirüsle (COVID-19) mücadele kapsamında başlatılan aşılama süreci hızla devam ediyor. Bu kapsamda, bugünden itibaren 50 yaş üstü vatandaşların aşılanması başlayacak.

Aşılama sürecine hız veren Türkiye 50 yaş üzeri aşı takvimine geçti. Yeni gelen BioNTech aşılarıyla 1 Haziran sonrası 50 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına da başlanacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Bakan Koca, “1 Haziran’dan itibaren aşılama programımız hızlanmış olacak. Bu kapsamda 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üstü vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

50 YAŞ ÜZERI AŞI RANDEVULARI AÇILDI MI?

50 yaş üzeri vatandaşların aşılama süresi 1 Haziran itibari ile başlayacak. Aşı sorgulamaları e Nabız üstünden ve MHRS’den gerçekleşecek. Aşı randevusu çıkan vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi https://www.mhrs.gov.tr/ yahut 182’den randevu alınarak müracaatlarını tamamlayacaklar. Aşı randevusu alınırken, T.C kimlik numarası bilgisi kullanılacak.

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

MHRS üstünden randevu yaratmak için www.mhrs.gov.tr adresine girin. Üyeyseniz bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapın. Eğer mensup değilseniz “Mensup Ol” seçeneğini tıklayıp üyelik yaratın.

Koronavirüs aşı randevusu almak için sisteme giriş yaptıktan sonra “Aşı Randevusu Al” seçeneğini tıklayın.

Vatandaşlar, öncelikli grupta olup olmadığını, aralarında boşluk olacak biçimde “AŞI”, “T.C. kimlik numarası” ve “T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi”ni yazarak 2023’e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor.Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat söylenerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.Aşı olacak grup arasında yer verilen kişiler randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendirilecek, vatandaş, tarihi geldiğinde randevu aldığı sağlık kuruluşuna gidecek.Aşıyı uygulayan sağlık personeli vatandaşın 2. doz randevusunu da yaratacak, bu randevunun bilgileri de kısa mesajla iletilecek.

Aşı uygulaması için vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız hesabı üstünden randevularını değiştirilebilecek.

Koronavirüs aşısı için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üstünden https://www.mhrs.gov.tr/ yahut 182’den randevu alınarak başvurulabilinecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.