5 Yıldızlı Tatili Bırakıp Çöp Topladılar!

Belediye ekipleriyle bir olan tatilciler Marmaris’in altın koylarını çöpten arındırdı. Gönüllü tatilciler keyiflerini yarıda kesip çöp toplamaya koyuldu.

Türkiye’nin en gözde tatil yörelerinden biri olan Marmaris’te son dönemde artan çevre kirliliği ileri boyutlara ulaşmıştı. Plajlarda, yol kenarlarında ve ormanlık alanlardaki atıklar hem görüntü kirliliğine yol açıyor hem de doğal dengeyi bozuyordu. Turistlerin de uğrak yerlerinden olan Marmaris’te bu sıkıntıya bir çözüm bulundu, yetkililer ve halk el ele vererek çöp toplamaya başladı.

Belediye ekipleri, 5 yıldızlı bir otelin çalışanları ve bu otelde konaklayanların gönüllü olarak ortaklaşa düzenlediği çalışmada, çoğunluğu doğada binlerce yılda kaybolan plastik atıklar olmak üzere kilolarca çöp toplandı. 350’ye yakın büyük çöp torbasını dolduran atıklar özel araçlarla katı atık tesisine intikal ettirildi.

YABANCI TURİSTLER DE ÇALIŞTI

Yapılan duyarlı çalışmaların ardından tatil cenneti 6 koy çöplerden tamamen arındırıldı. Bu çalışmanın bir gelenek haline gelmesini istediklerini belirten belediye yetkilileri, her mahalleye çağrıda bulunarak benzer uygulamaların başlamasını isteyecek. Duyarlı vatandaşların da yardımlarıyla örnek bir uygulama başlatmak isteyen belediye yetkilileri şimdiye kadar aldıkları sonuçlardan da bir hali memnun. Çalışmaya katılan yabancı turistlerin de en az yerliler kadar özverili çalışması da bir diğer önemli not.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı