adplus-dvertising

5 TL ile 200 km giden elektrikli araç yaptılar, ödülleri kaptılar

TEKNOFEST KARADENİZ’de; 5 TL ile 200 km giden elektrikli araç yapan, 4 senede 3 kez üçüncülük ve jüri özel ödülü alan üniversitenin standı yoğun alaka gördü.
Takip et
5 TL ile 200 km giden elektrikli araç yaptılar, ödülleri kaptılar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde 19-24 Temmuz tarihlerinde TEKNOFEST çerçevesinde gerçekleştirilen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katılan Altınbaş Üniversitesi EVA Team ekibi 9 ayda geliştirdikleri elektrikli araçla üçüncülük derecesi elde etti. Takım öte yandan, tanıtım ve yaygınlaştırma ödülünün de sahibi oldu. Proje akademik danışmanı Doç. Dr. Süleyman Baştürk aracın üniversitelerindeki öğrenciler tarafından tasarlanıp üretildiğini belirtti.

Altınbaş Üniversitesi EVA Team’in yaptığı araçlar TEKNOFEST KARADENİZ’de yerini aldı. Altınbaş Üniversitesi Elektrikli, Otonom ve İnsansız Araçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Süleyman Baştürk koordinatörlüğünde kurulan EVA Team’in yaptığı teknolojik ürünler büyük alaka gördü.

5 TL ile 200 km giden elektrikli araç yaptılar, ödülleri kaptılar

5 TL ile 200 kilometre giden elektrikli araçlar

Üniversite tarafından yapılan ve 2019-2021-2022 senelerinde gerçekleştirilen TEKNOFEST Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda üçüncülük derecesi alan araçlar TEKNOFEST KARADENİZ’de görücüye çıktı. Elektrikli araçların yanı sıra Otonom araçlar, İnsansız Hava Araçları (İHA), İnsansız Deniz Araçları (İDA) ve Roket de üreten üniversite, ziyaretçilerin takdirini kazandı.

5 TL ile 200 km giden elektrikli araç yaptılar, ödülleri kaptılar

4 senede 3 kez üçüncülük ve jüri özel ödülü

TEKNOFEST başarıları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Süleyman Baştürk, 4 senede 3 kez üçüncülük ve jüri özel ödülü aldıklarını belirtti. Baştürk, “TEKNOFEST KARADENİZ’de özellikle çocuklardan ve gençlerden çok yoğun bir alaka var. Üniversitemizin projelerini bütün katılımcılara ayrıntılı bir biçimde anlatmaya çalıştık. Burada bizim üniversitemiz bünyesinde 2018 senesinde kurduğumuz EVA Team ismiyle elektrikli araç takımı bünyesinde yürüttüğümüz projelerin neticesinde bugünkü seviyeye geldik. Bu takım bünyesinde biz elektrikli araç, otonom araç, insansız hava araçları, insansız su altı araçları ve roket projeleri yürütüyoruz. Bu projelerimizle TEKNOFEST bünyesinde yapılan çeşitli yarışmalara katılıyoruz. Özellikle elektrikli araç yarışlarında 4 senede 3 kez üçüncülük ve jüri özel ödülünü almış bulunmaktayız. Bunun haricinde otonom araç yarışlarında da en iyi takım ruhu ödülü aldık. Öbür yarışlarda da oldukça iyi sıraları elde ediyoruz. Tabii, bu projelerden elde ettiğimiz bilgi birikimini, kurumsal alt yapıyı farklı reel projelere dönüştürmek ve sanayi ihtiyaçlarına yönelik projelere dönüştürmek üzere gene üniversitemiz bünyesinde Elektrikli, Otonom ve İnsansız Araçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni de (AUTONOM) kurmuş bulunmaktayız. Burada olan araçlarımızı biz tabi yarışlara yönelik ürettik. EVA- 2S aracımız geçen yıl elektrikli araç yarışlarında üçüncülük ödülü almıştı. Bu yarışlar verimliliği öne çıkaran yarışlardır. Dolayısıyla bir yarış pisti var. Bu pistte 60 dakika içerisinde 30 tur atılması isteniyor. Bu 30 turu en düşük enerji sarfiyatıyla atan araçlar artı ürettiğiniz ürünlerin yerlilik oranına göre bir sıralamaya tâbi tutuluyor. EVA-2S aracımız geçen yıl yarış pistindeki en verimli aracımızdı” şeklinde konuştu.
Standa gelen ziyaretçiler, araçları inceledi ve bol bol fotoğraf çektirdi.

EVA Team ekibinin ödüllerini TEKNOFEST KARADENİZ’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.