5 Kilo Altın Çalmışlardı, Tahliye Kararı Verildi

Bursa’da 5 kilo altını çalıp kaçan zanlılar, zararı karşılamalarının ardından tahliye edildi.

Bursa’da 8 ay önce silahla girdikleri kuyumcudan 1 milyon 200 bin TL değerindeki 5 kilo altın çalan 2 tutuklu sanık, kuyumcunun zararını tazmin edince 5 sene hapis cezası kararıyla tahliye edildi. Yağma suçundan yargılanan sanıklar, son duruşmada pişmanlıklarını dile getirdi.

5 KİLO ALTINI ALIP KAÇTILAR

Olay Nisan ayında, merkez Osmangazi ilçesi Demirtaş Mahallesi’nde yaşandı. Elleri silahlı 2 kişi, Mustafa Kapılı’ya ait kuyumcu dükkanına girdi. Soygunculardan biri Kapılı’yı etkisiz hale getirirken, diğeri altınları toplamaya başladı. İki soyguncu kendilerine direnmek isteyen kuyumcuya karşın, 5 kilo altını çuvala koyup, kaçtı.

ÇALINAN ALTINLAR BULUNDU

Soygunun sonrasında araştırma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, olaydan bir gün önce 16 ACS 014 plaka aracın kuyumcu dükkanının önünde keşif yaptığını tespit etti. Arabası içerisinde Feyyaz Y., (28) ile beraber yakalandı. Gözaltına alınan ve soyguna karıştığı tespit edilen Y,’ın ifadesi doğrultusunda suç ortağı Orhan K. (33) de gözaltına alındı. Çalınan altınlar ise Cumalıkızık minibüs duraklarının üst tarafındaki ormanlık alanda bulundu. Şüpheliler tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“ZARARI VARSA GİDERMEK İSTİYORUM”

Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde haklarında “Yağma” suçundan dava açılan Feyyaz Y., ile Orhan K,’ın yargılanması tamamlandı. Şüphelilerden Orhan K., “Gündüz vakti kapısı açık olan kuyumcuya girdik. Uyuşturucu almıştım. Yüzüm açıktı. Yağmur yağdığı için kafamda kapüşon vardı. Ele geçirilen silah bana aittir. İşyeri sahibi görünce silah çektim. O esnada Feyyaz’ın ne yaptığını bilmiyorum. Feyyaz’ın nasıl altınları aldığını görmedim. Sonra para aldığını öğrendim. Ben altın ve para almadım. Geldiğimiz otomobille olay yerinden ayrıldık. Gürsu yakınlarına geldik. Altını ve aracı Feyyaz aldı. Daha sonra Feyyaz altınları ve parayı iade ettiğini belirtti. Ne kadar altın ve para alındığını bilmiyorum. Şikayetçinin zararı varsa gidermek istiyorum” diyerek konuştu.

“ALTINLARI PAYLAŞACAKTIK”

Feyyaz Y., ise, “Borcumuz vardı. Orhan’la beraber kuyumcuya girdik. Yüzüm kapalı idi. Bende silah yoktu. Altın haricinde para almadım. Kuyumcudan çıkarak, aracımızla Gürsu’ya gittik. Altınlar bende kaldı, Orhan almadı. Altınları paylaşacaktık. Yakalanınca polise teslim ettim. Şikayetçinin zararını karşılamaya hazırım. Pişmanım” ifadelerini kullandı

ÇUVALLA KAÇIRDILAR

Kuyumcu Mustafa Kapılı, yapılan yargılama esnasında “İşyerinde bulunduğum esnada içeriye giren Orhan silahı çıkarıp bana doğrulttu. Boynuma sarıldı, başımı aşağıya eğdi. Bağırdığım esnada kafama silahla vurdu. Elinden kurtulmak istediğim esnada boğazımı sıktı. Feyyaz da elindeki çuvala vitrindeki ve öbür altınları doldurdu. Orhan beni bıraktıktan sonra beraber otomobile binerek gittiler. Olayın heyecanı ile kendilerine engel olamadım. Bana 190 gram altının parası ödendi. 1 kilo 23 gram altında da polis tarafından teslim edildi. 380 gram altının eksik olduğunu polise söyledim. Sanıklardan şikayetçiyim” biçiminde ifade verdi. Karar duruşmasında sanık yakınlarının, kuyumcunun zararını karşıladıkları anlaşılması üstüne mahkeme heyeti, 8 aydır tutuklu bulunan sanıklara önce 13’er sene verdiği hapis cezasını, duruşmada pişmanlık göstermeleri sebebiyle cezaları 5’er sene 5’er aya indirdi. “Ruhsatsız silah bulundurmak” suçundan ise sanıklara mahkeme heyeti, zarar miktarı suçun işleniş şekli, duruşmadaki samimi ikrarları üstüne 500’er lira para cezası vererek, tahliye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı