adplus-dvertising

5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi

Konya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış seremonisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve birçok ülkeden devlet adamının katılımıyla yapıldı.
Takip et
5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Konya’nın ev sahipliğinde 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katılımıyla 9-18 Ağustos tarihleri arasında 5.’si gerçekleştirilen İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış seremonisi büyük bir coşkuya sahne oldu. Konya Büyükşehir Stadyumu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve birçok devlet adamının katılımıyla gerçekleşen açılış töreninde önce dünyaca meşhur müzisyen Maher Zain konser verdi. Daha sonra seremonide dansçılar ilk olarak 5. İslami Dayanışma Oyunları logosunun koreografisini sergiledi. Programda Anadolu’nun güzelliklerini anlatan dans koreografisi de sergilendi. Daha sonra İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi. Oyunlara katılan ülkelerin sporcuları geçit törenine katılarak stadyumu selamladı. Türkiye’de bayrağı tekvandocu Nafia Kuş ve Geleneksel Okçu Sena Keçici taşıdı. Öte Yandan eski sporculardan Hülya Şenyurt, Nur Tatar, Yasemin Adar, Merve Çoban, Halil Mutlu, Hüseyin Özkan, Servet Tazegül, Mehmet Akif Pirim de İslami Dayanışma Oyunları bayrağını taşıdı. Sonrasında 37 sene önce, 8 Mayıs 1985’te kurulan İslami Dayanışma Spor Federasyonu’nun bayrağı göndere çekildi. 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda yarışacak bütün sporcular ismine paralimpik okçu Öznur Cüre ve hakemler ismine bisiklet hakemi Serkan Karademir yemin etti.

5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi

Açılış seremonisinde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporun, kardeşliğin, birliğin ve dayanışmanın temsil edildiği oyunlara ev sahipliği yapıyor olmaktan büyük onur duyduklarını söyledi. 5. İslami Dayanışma Oyunları ile beraber Konya’nın; 4 kıta, 56 ülkeden gelmiş 4 bin 200 sporcu ve 6 binden fazla katılımcıyla, 24 farklı spor branşına hizmet edecek 13 yarışma tesisiyle sporun başkenti olduğunu kaydeden Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “İnşallah yalnızca şehrimize ve ülkemize değil, bütün İslam alemine yaraşır bir organizasyona imza atacağız. Biliyoruz ki uluslararası spor organizasyonlarının yalnızca sportif etkinlik olmaktan öte anlamları var. Sporun birleştirici kuvveti bu şekilde organizasyonlarda daha çok ön plana çıkıyor. Ülkelerimiz arasında bağın ve kardeşliğin gelişmesine vesile oluyor. Zira yeryüzü bugün barış ve esenliğe, selamete, kardeşçe birbirinin hukukunu korumaya hasrettir. Hem oyunlar boyunca kullanılacak hem de oyunlardan sonra ülkemiz ve dünya sporcularına hizmet edecek muhteşem eserleri Konya’mıza ve ülkemize kazandırdık. Bütün dünyaya İslam ülkelerinin sportif organizasyonlar alanındaki yetkinliğini gösterebilmenin gururunu yaşamaktayız. İnşallah bütün bu gayretlerin neticesinde Konya 2021, unutulmayacak bir spor şöleni olacak. Bu oyunlarda mağlubiyet yok. Kaybeden yok. 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda çok şampiyon çıkacak ama tek kazanan sevgi olacak, kardeşlik olacak, dostluk olacak. Spor, her zaman olduğu gibi gene dayanışmayı büyütecek. Konya’dan tüm dünyaya çağrımız, insanlığın özlemini duyduğu huzur ve barışa daha fazla sahip çıkmak olacak” şeklinde konuştu.
Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal da, tek bir bayrak altında, daimi kardeşlik, büyük bir hedef etrafında buluştuklarını ifade etti. El-Faysal, “Bugün 5’incisi gerçekleştirilen ve 24 farklı branşta olimpiyat oyuncularının da katılımıyla gerçekleştirilen bu buluşmada 54 ülkeden kadın ve erkek sporcular yarışacaktır. Bu büyük buluşmaya katılan her sporcu gerçek rekabetin temiz yüzünü ve sahip olduğu büyük spor değerlerini ortaya koyacaktır” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha ise, İslam ülkelerinin bir araya gelmesinin mühim olduğunu aktararak, ”İslam ülkelerinin dayanışması ve bir araya gelmesi, insanların tanışması ve kaynaşması ismine bu tür organizasyonlar mühim rol oynamaktadır. Gene aynı biçimde İslam İşbirliği Örgütü mensup ülkelerinin gençliği ve sporun ilerlemesine olan bağlılığının bir delili olarak, aynı zamanda çok kültürlülüğü ve kültürlerarası diyaloğu güçlendirmeye ve İslami coğrafyadaki insanları bir araya getirmek, İslami değerleri pekiştirmek ismine mühim bir adım atmış olduk. Burada 4 bin sporcuyu bir araya getiren Türkiye’yi tebrik ediyor ve İslami dayanışmanın somut bir örneği olması sebebiyle dünyanın en mühim spor etkinlikleri arasında sayılan bu etkinliği düzenlediği için teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.
Konuşmaların sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bütün emeği geçenleri tebrik etti ve oyunların hayırlı uğurlu olmasını dileyerek oyunları resmen başlattı. Tören dron ve ışık gösterilerinin sonrasında son buldu.

Enver Furkan Çelebioğlu – İbrahim Yetkin – Arda Akın Akkoca

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.