adplus-dvertising

5. Etnospor Kültür Festivali başladı

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından gerçekleştirilen 5. Etnospor Kültür Festivali gerçekleştirilen törenle başladı.
Takip et
5. Etnospor Kültür Festivali başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Atatürk Havaalanı’nda düzenlenen festivalin açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile çok sayıda vatandaş katıldı. Törende mehteran, geleneksel spor branşları sporcuları, Kazakistan Atlı Güreş Takımı, Karabağ Atlı Gösteri Ekibi’nin yer aldığı geçit töreni yapıldı. Bakan Kasapoğlu törende bir konuşma yaptı. Festivalin sanki bir kültür ve spor şenliğine dönüştüğünü söyleyen Bakan Kasapoğlu, “Dünya Etnospor Konfederasyonu, faaliyetlerine başladığı 2015’ten bu yana bütün gayretiyle geleneksel spor dallarımızın yaşatılması ve yaygınlaştırılması ismine ciddi bir çabayı ortaya koyuyor. Biz de Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Konfederasyonun bütün faaliyetlerinde her daim desteğimizle, katkımız ve iş birliğimizle yanlarında yer alıyoruz.

5. Etnospor Kültür Festivali başladı

5. Etnospor Kültür Festivali başladı

Milli kimliğimizin en müstesna unsurlarından olan geleneksel spor dallarımızın uluslararası seviyede tanıtımının yapılması 11. Kalkınma Planı’mızda da yer aldı. Geleneklerimize ve değerlerimize sahip çıkmak, kültürel mirasımızı ve zenginliklerimizi gençlerimiz aracılığıyla yarınlara aktarmak maksadıyla geleneksel sporların misyonu çok mühim. Ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliği ve büyük destekleriyle geleneksel spor dalları, Türk okçuluğu, atlı sporlar ve geleneksel güreşler olmak üzere 4 ayrı federasyon üstünde geleneksel spor çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Her alanda olduğu gibi geleneksel branşlara olan desteğimizle her gün başarı çıtamızı yükseltiyoruz. Son 5 senede geleneksel müsabaka ve sporcu sayılarında yüzde 100’den fazla artış görüyoruz. Gençlerimizin bu branşlara olan alakasının ve teveccühünün ciddi manada arttığını görüyoruz. Bizler de artan alaka neticesinde yeni altyapı yatırımlarıyla bu çabayı en kuvvetli biçimde destekliyoruz” şeklinde konuştu.

5. Etnospor Kültür Festivali başladı

5. Etnospor Kültür Festivali başladı

Türkiye’nin bu sene Ağustos ayında İslami Dayanışma Oyunları ile Dünya Göçebe Oyunları’na ev sahipliği yapacağını belirten Bakan Kasapoğlu, “Organizasyona 56 ülkeden 5 binden fazla sporcu katılacak. Öbür yandan Türk dünyası ve geleneksel sporlarımız açısından çok mühim gördüğümüz Dünya Göçebe Oyunları’nın dördüncüsünü Sayın Cumhurbaşkanı’mızın himayelerinde 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde Bursa’mızda gerçekleştireceğiz. ‘Geleceğe atılan geleneksel imza’ sloganıyla düzenleyeceğimiz oyunlarda tüm dünya ülkelerinin geleneksel sporlarını en iyi biçimde sergileyeceğiz. 100’ün üstünde ülkeden Bursa’da ağırlayacağımız Göçebe Oyunları’nı Türk Devletleri Teşkilatı ve Dünya Etnospor Konfederasyonu ile bir dünya markası haline getirmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

5. Etnospor Kültür Festivali başladı

5. Etnospor Kültür Festivali başladı

“Bugünlerde bizi birbirimize bağlayan ve bizi biz yapan değerlere sımsıkı sarılmalıyız”

Sonrasında Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan kürsüye çıktı. Dünyada meydana gelen gelişmelerin, insanlığın her zamankinden daha çok diyaloğa ve barışa muhtaç olduğunu gösterdiğini söyleyen Erdoğan, “Akmakta olan gözyaşlarını sevgi ile dindirmek için her birimizin üstüne mühim sorumluluklar düşüyor. Her birimiz bir diğerimizin yüzünde tebessüm olmak için geç kalmış değiliz. Dünyaya ümit aşılamak ve yaşadığımız coğrafyalarda huzuru hakim kılabilmek için beraber hareket etmemiz gerekiyor. Bugünlerde bizi birbirimize bağlayan ve bizi biz yapan değerlere sımsıkı sarılmalıyız. 5. Etnospor Kültür Festivali’ni de bu bağlamda oldukça mühim buluyoruz.

5. Etnospor Kültür Festivali başladı

4 gün boyunca paylaşacağımız heyecanlarımız ve sevinçlerimiz var. Farklı kültürlere ait birçok geleneksel sporu ve oyunu izleyip deneyimleyebileceğiz, geleneksel sanatlar ve evrensel tatlar da festivalimize renk katacak. 26 ülkeden spor, sanat, kültür ve gastronomi alanında binden fazla katılımcıyla dünyanın en renkli festivallerinden birine şahitlik edeceğiz. Kıymetli çocuklar, geleneklerimizle tanışabileceğiniz, belki bir kısmı unutulmaya yüz tutmuş onlarca oyunu oynayabileceğiniz bir festivaldesiniz.

5. Etnospor Kültür Festivali başladı

Ok atmak, at binmek, güreş tutmak ve tarihi bir serüvene dahil olmak için çok özel bir etkinlikte unutulmaz anlar yaşayacaksınız. Öğrendiğiniz oyunları, okullarınızda, sokaklarınızda güvenli bir biçimde arkadaşlarınızla oynamalısınız. Göreceksiniz ki eğlenirken birçok şey öğrenmiş olacaksınız. Bunların temelinde de saygı, dayanışma ve barış ve bu toprakları bizlere vatan yapan değerlerin olduğunu göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.