adplus-dvertising

5 dakikada muayene düzenlemesi için mahkemeden karar!

MHRS 5 dakikalık randevu süresinin hastaları muayene etmek için yetersiz olduğu için Eskişehir tabipler odası ve Türk Tabipleri Birliği’nin mahkemeye taşıdığı sisteme Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı geldi.
Takip et
5 dakikada muayene düzenlemesi için mahkemeden karar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ndeki (MHRS) randevu aralığının beş dakikaya düşürülmesine karşı harekete geçen Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve tabip odalarının ‘5 dakikada hekimlik yapılmaz, sağlık 5 dakikaya sığmaz’ diye birçok ilde yaptığı basın açıklamaları ve alakalı yasal düzenlemeyi İdare Mahkemesi’ne taşıması netice buldu.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) resmi sitesinden yaptığı açıklamaya göre; düzenlemeye ilişkin Eskişehir 1. İdare Mahkemesi, şehir hastanesinde beş dakikada bir hastaya randevu verilmesi işlemine ilişkin Eskişehir Tabip Odası tarafından açılan davada 9 Aralık’ta yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

“HASTA YOĞUNLUĞU GEREKÇE SAYILAMAZ”

Mahkeme, kararın gerekçesinde hem düzenlemede herhangi bir bilimsel temel ve kamu faydası olmadığına, hem uygulama sonrası hekimler ile hastalar arasında meydana gelen problemlere, hem de ‘hasta yoğunluğunun bir gerekçe sayılamayacağına dikkat çekti.

MAHKEME KARARI

Kararda öne çıkan ayrıntılar şu şekilde:

”Olayda, her ne kadar davalı idare tarafından MHRS üstünde 10 dakikada 2 hastaya randevu verilmesi sistemine geçilmiş ise de, bu sisteme geçilmesi öncesinde bir hekimin bir hastayı tedavi etmesi için lüzumlu olan makul sürenin tespiti yönünde herhangi bir somut incelemenin yapılmadığı, bu hususta herhangi bir bilimsel rapor alınmadığı, hastanın muayene edilmesi, tedavinin planlanması ve bu planın hastaya aktarılmasını kapsayan sürecin 5 dakikalık bir zamanda yapılmasını öngören dava konusu işleme hasta yoğunluğunun giderilmesinin haklı gerekçe teşkil etmediği, anılan uygulamanın yürürlüğe girmesinden sonra uygulamada hekimler ile hastalar arasında problemler meydana geldiği, bu problemlerin hekimler tarafından davalı idareye yansıtıldığı, gene anılan uygulamaya geçilmesi halinde hekimlerin günlük muayene edeceği hasta sayısının artacağı hususları da göz önüne alındığında, herhangi bir bilimsel veriye dayanmaksızın salt takdir yetkisi kapsamında tesis olunan dava konusu işlemin kamu faydası ve hizmet gereklerine uygun olmadığı netice ve kanaatine varılmıştır.

5 dakikada muayene düzenlemesi için mahkemeden karar!

KAMU SAĞLIĞI AÇISINDAN TELAFİSİ GÜÇ ZARARLAR DOĞACAĞI AÇIK

Öte yandan; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanmaya devam edilmesi halinde, kamu sağlığının etkileneceği, dolayısıyla kamu sağlığı açısından maddi ve manevi yönlerden telafisi güç zararlar doğacağı açıktır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.