adplus-dvertising

5.7’lik deprem tatbikatı gerçeği aratmadı

Bayburt İl Afet Acil Vaziyet (AFAD) Müdürlüğü tarafından Türkiye Afet Müdahale Planı dahilinde yapılan deprem tatbikatında gerçeği aratmayan görüntüler gün yüzüne çıktı.
Takip et
5.7’lik deprem tatbikatı gerçeği aratmadı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) gereği Bayburt İl Afet ve Acil Vaziyet Müdürlüğünce (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) görevlilerinin de katılımlarıyla masa başı ve saha tatbikatı gerçekleştirildi. 112 Acil Çağrı Merkezi binasında düzenlenen bilgilendirme toplantısında, afetlere müdahale edilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, afet öncesi ve ardından uygulanacak uygulamalar ve taktikler sırasıyla Bayburt AFAD İl Müdürü Adil Arslan tarafından anlatıldı. Masa başı tatbikatının ve bilgilendirme faaliyetinin sonrasında saha tatbikatına geçildi. AFAD cep deposunda düzenlenen tatbikatta senaryo gereği 5.7 şiddetinde 33 saniye süren bir deprem yaşandı. AFAD gönüllülerinin deprem tatbikatında enkaz altında kalan yaralıların yakınları rolüyle olaya tepki vermesi gerçeği aratmadı. Arama kurtarma, sağlık, jandarma ve polis ekiplerinin müdahalesi de izleyenlerin takdirini topladı. Enkaz altından yaralı çıkarma, yangın söndürme, yaralıların ambulanslarla hastaneye götürülmesi işlemlerinin yapıldığı tatbikat başarıyla tamamlandı.

5.7’lik deprem tatbikatı gerçeği aratmadı

Afet vaziyetinde meydana gelebilecek bütün olaylar tatbikatta gerçekleştirilirken, ekiplerin olaylara müdahale ederken nelere uyması gerektiği pekiştirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde düzenlenen tatbikat, problemsiz biçimde son buldu.

AFAD Müdürü Adil Arslan, problemsiz ve başarılı bir tatbikat gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bugün TAMP Bayburt masa başı ve saha tatbikatını gerçekleştirdik. Tüm çalışma gruplarımız bu tatbikatımıza katılım sağladı. Başarılı bir çalışma oldu, tüm çalışma gruplarımıza çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.