4600 Yıllık Piramit Turizme Açılıyor!

Mısır, Firavun Sneferu için inşa edilen 4600 yaşındaki piramidi ziyarete açmaya hazırlanıyor.

101 metre yüksekliğindeki piramit, Kahire’nin hemen güneyinde buluyor. Piramit, Firavun Sneferu için inşa edilmişti. Mısırlı arkeologların, mumyalar, maskeler ve döneme ait eserleri içeren gizli mezarları incelemelerini tamamlamalarıyla birlikte turistlerin antik yapıya girmelerine izin verilecek.

Antik yapıyı ziyaret edecek turistlerin, kuzey kapısından aşağıya doğru inen 79 metrelik bir tüneli kullanacakları açıklandı. Yetkililer, bu tünelin aşırı dik olmasından dolayı turistlerin düşmemeleri için çeşitli güvenlik önlemleri üzerinde çalışıyorlar. Yetkililer, Sneferu piramidinin yanı sıra, Sneferu’nun karısı Hetepheres için inşa edilen 18 metre yüksekliğindeki piramidin de ziyarete açılacağını söylediler.

SNEFERU’NUN MEZARI HALEN BULUNAMADI

Mısır Tarihi Eserler Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, “Piramitlerden tarihi eserleri çıkartırken çok zengin mezarlık alanları keşfettik” dedi. Mısır, Sneferu’nun mezarını henüz bulmayı başaramadı. Uzmanlara göre Sneferu’nun mezarı kendisi adına inşa edilen piramidin içerisinde olmalı. Fakat arkeologlar, yaptıkları tüm çalışmalara rağmen mezarı bulmayı başaramadı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı