45 Yıldır Kimsenin Yaşamadığı Türk Kenti İçin Adım Atılıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 'hayalet şehir' olarak nitelendirilen ve 45 yıldır yerleşim ve iskâna kapalı olan Maraş için beklenen adım atılıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararınca 45 yıldır yerleşim ve iskâna kapalı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Maraş şehrinin turizme kazandırılması için harekete geçildi. ‘Hayalet şehir’ olarak nitelendirilen kentteki ıssız sokaklar yakın zamanda cıvıl cıvıl olacak.


“KUZEY KIBRIS’I BAŞAK BİR YER HALİNE GETİRECEK”

Muhteşem bir sahili bulunan Maraş’ın yakın zamanda yerleşime açılacağının müjdesini veren KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Maraş’ın yerleşime ve turizme açılması Kuzey Kıbrıs’ı bambaşka bir yer haline getirecek” ifadelerini kullandı.

“BURADA ÇOK HAK İDDİA EDEN VAR”

Başbakan Tatar, envanter çalışmalarının halen sürdüğünü belirterek, “Burada çok hak iddia eden var. Bunlar ortaya çıkacak. 6 ay içinde tamamlanır. Ondan sonra da açılmayla ilgili Türkiye Cumhuriyeti hükümetiyle çalışma yapılacak. Bu, 45 yıl aradan sonra yapılması gereken bir hareketti” dedi.

MARAŞ NEDEN KAPATILDI?

Maraş, KKTC’nin Gazimağusa şehrinde bulunan mahalle, ülkenin en ünlü bölgesiydi. Maraş, Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak biliniyordu. ‘Hayalet Şehir’ olarak da bilinen Maraş, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı. Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos’ta (o gün son bulan) İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos’ta İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi.

1974 öncesi Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, şu sıralar Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran “Yeşil Hat” tampon bölgesindedir. İçerisinde BM’ye ait bir adet bina bulunmaktadır. Yaklaşık 400 metre ilerisinde ise altı apartman Türk Silahlı Kuvvetleri’ne orduevi yapılması için tahsis edilmiştir.


Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile orduevi yanında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışında içeriye giriş kesinlikle yasaktır. Hayalet şehri görmek isteyen yabancı turistler Maraş İkon Kilisesi’nden öteye gidememektedirler. Ancak 2016 yılından itibaren turistlerin kiliseye de girmeleri yasaklanmıştır. Askeri kartı olanlar, yurtlarda kalanlar ve kayıtlı taksiler haricinde hiçbir şekilde sivil araç ve yaya Kapalı Maraş Bölgesi’ne alınmamaktadır.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı