420 Milyon Yıl Önce Yaşanan Felaketin Sırrı Çözüldü

Bilim insanları, 420 milyon yıl önce gerçekleşen ve deniz yaşamının yüzde 23’ünün yok olmasına neden olan olayı tespit ettiler.

Floride Eyalet Üniversitesi’nde faaliyetlerine devam eden bilim insanları, bundan tam 420 milyon yıl önce gerçekleşen ve deniz yaşamının yüzde 23’ünün yok olmasına neden olan olayın sebeplerini çözdü. Bilim insanlarına göre deniz yaşamının neredeyse dörtte birini öldüren bu yıkımın sebebi, okyanus sularında yaşanan oksijen düşüşüydü.

Dünyada şimdiye kadar çok sayıda kitlesel yok oluş yaşandı. Bu kitlesel felaketlerin çoğunun nedeni de ya volkanik patlamalar ya da meteorlar oldu. Fakat bilim insanları, bundan 420 milyon yıl önce gerçekleşen ve deniz yaşamının dörtte birini yok eden felaketin sebebini henüz daha yeni tespit edebildi. Bilim insanlarına göre bu yok oluşun nedeni, canlıların en temel gereksinimi olan oksijenin, okyanus sularındaki seviyesinin düşmesiydi.

JEOKİMYASAL YÖNTEMLER KULLANILDI

Florida Eyalet Üniversitesi’ne bağlı faaliyetlerini sürdüren bilim insanları, 420 milyon yıl önce denizlerde yaşanan kitlesel yok oluşu araştırmak için, Letonya ve İsveç gibi ülkelerde araştırmalar yürüttü. Bu faaliyetler esnasında oldukça gelişmiş jeokimyasal yöntemler kullanıldı. Bilim insanları şimdi de bu oksijen düşünün kaynağını öğrenmek için harekete geçti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı