41 Belediye Başkanına Toplam 237 Yıl Hapis

31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde görevden uzaklaştırılan 94 belediye başkanının 41'i hakkında, terör ve teröre ilişkin suçlar kapsamında ceza verildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığınca 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde haklarındaki terör suçları nedeniyle Anayasa’nın 127’nci maddesi ile Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gereğince 94 belediye başkanı görevden uzaklaştırılarak, valiler, vali yardımcıları ve kaymakamlar görevlendirilmişti. Bu kapsamda görevlerinden uzaklaştırılan 41’i hakkında ilk derece mahkemesince 237 yıl 237 ay 171 gün hapis cezası verildi. 7 kişi hakkında verilen ceza kesinleşirken 33’ünün Yargıtay ve İstinafta temyiz süreci devam ediyor.

20 BELEDİYE BAŞKANI HALA TUTUKLU

Terör suçları nedeni ile görevden uzaklaştırılan 94 belediye başkanının 20’si halen tutuklu bulunuyor. 57’sinin tutuksuz olarak yargı süreci devam ederken, 7 kişi hakkında adli kontrol şartı konuldu, 8 kişi hakkında da yakalama kararı çıkartıldı. Görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarından biri beraat etti ve bir kişi de yargı süreci devam ederken yaşamını yitirdi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı