4. doz aşıyı olanlar 35 dakika sağlık kurumundan ayrılmasın uyarısı!

Koronavirüse karşı aşılama devam ederken, Sağlık Bakanlığı’nca 4. doz uygulaması başlatıldı. Yeni dönemle beraber randevular da dün itibarıyla verilmeye başlanırken, 4. doz aşı yaptıracaklara bekleme süresiyle alakalı uyarı yapıldı.
Takip et
4. doz aşıyı olanlar 35 dakika sağlık kurumundan ayrılmasın uyarısı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de aşılama çalışmaları devam ederken, son verilere göre toplamda 84 milyon 600 binden fazla kişi aşısını yaptırdı. 1. doz uygulanan kişi sayısı 44 milyon 400’ü geçerken, 33 milyon 400 binden fazla kişi de 2. doz aşısının tamamladı.

YENİ KARARLAR GELDİ

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karara göre; Bütün 15 yaş üzerine ve kronik hastalığı olan 12 yaş üzerine aşı hakkı tanımlandı. Öte Yandan yurt dışına çıkışta 2 doz Sinovac aşısı üstüne 1 doz BioNTech yaptıranlara tercihen 4. hak verildi.

AŞI SONRASI SÜRE UYARISI

Sağlık Bakanlığı’nın 4. doz aşı uygulaması sonrası uzmanlardan da uyarılar gecikmedi. Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, 2 doz çin aşısı üstüne 2 doz mRNA aşısıyla alakalı yeterli veri ve çalışma olmadığını belirten Gazi Üniversitesi İmmünoloji Anabilim Dalı öğretim Mensubu Prof. Dr. Vedat Bulut, 4. doz aşıyı yaptıranlarda sağlık problemi olmayacağını söyleyerek, “Aşıların on binde bir yan etki riskine karşı dördüncü doz olan her vatandaş 35 dakika boyunca, aşı oldukları sağlık kurumundan ayrılmasın.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.