Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Haber.com
İstanbul
AÇIK
26°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Haber 3.sayfa Denizli'de 20 mahalle için şap karantinası ilan edildi.

Denizli'de 20 mahalle için şap karantinası ilan edildi.

Denizli'nin Çal ilçesindeki Akkent Mahallesi'nde şap hastalığı tespit edildi. Bu sebeple Çal ilçesinde 17, Bekilli ilçesinde ise 3 olmak üzere toplamda 20 mahalle karantinaya alındı.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Denizli'de 20 mahalle için şap karantinası ilan edildi.

Denizli'nin Çal ilçesi Akkent Mahallesi'nde şap hastalığının tespit edilmesi sonucu, Çal ve Bekilli ilçelerinde toplamda 20 mahalle karantinaya alındı. Bu karantina önleminin alınmasının ardında yatan sebep, Akkent Mahallesi'nde şap hastalığının görülmesiydi.

Çal Kaymakamlığı'ndan Yapılan Açıklama

Çal Kaymakamlığı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Akkent, Hançalar, Alfaklar, Hüseyinler, İsmailler, Şapçılar, Kocaköy, Süller, Bahadınlar, Sazak, Develler, Çalkuyucak, Çalçakırlar, Selcen, Kabalar, Yeşilyurt, Ortaköy mahallelerinde ve Bekilli ilçesi Yenimahalle, Bahçeli ve Yahyalar mahallelerinde hayvan hareketlerinin 13 Mayıs 2024 tarih ve 2024/1 sayılı İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararı ile kısıtlandığını duyurdu. Bu mahallelerde, yeni bir karar alınıncaya kadar hayvan giriş çıkışlarına izin verilmeyecek. Çal Kaymakamlığı, tedbirlerin titizlikle uygulanmasını ve takip edilmesini istedi.

Şap Hastalığı Nedir?

Şap hastalığı, hayvanlarda bulaşıcı ve ateşli bir hastalıktır. Genellikle koyun, keçi ve sığır gibi hayvanlarda görülen bu hastalık, hayvan sahipleri ve yetiştiricileri için ciddi bir tehdit oluşturur. Hayvanlarda yüksek ateş, ağızda yaralar, tüy dökülmesi gibi belirtiler gösteren şap hastalığı, tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilir. Bu nedenle hastalığın erken teşhisi ve önlem alınması hayvan sağlığı açısından büyük önem taşır.

Tedbirlerin Önemi

Şap hastalığının yayılmasını engellemek ve kontrol altına almak için alınan karantina kararları ve hayvan hareketlerinin kısıtlanması gibi tedbirler, salgının yayılmasını önlemek adına hayati önem taşır. Bu süreçte, yetkililerin aldığı kararların titizlikle uygulanması ve halkın da gerekli önlemleri alması, hastalığın kontrol altına alınması ve yayılmasının önlenmesi için büyük önem arz eder.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Kedi Faruk davası: Sanık, "Camın kenarına bıraktım ve camı kapattım" dedi.

Kedi Faruk davası: Sanık, "Camın kenarına bıraktım ve camı kapattım" dedi.

Sponsorlu bağlantılar